Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bulgar kamyoncular Türkiye sınırını kapattı

Bulgaristan'dan Türkiye'ye nakliyat yapan kamyon şoförlerinin sınırın Türkiye tarafındaki gümrük işlemleri sırasında çok fazla bekletildikleri ve haksız uygulamalara maruz kaldıkları gerekçesiyle sınırı kapattıkları bildirildi.

Bulgar kamyoncular Türkiye sınırını kapattı

BNR radyosu, Ortadoğu ile Avrupa'yı birbirine bağlayan en önemli geçiş noktalarından biri olan Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşı tarafında bulunan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda 200 civarında kamyondan oluşan bir sıra olduğunu aktardı.

Radyonun haberinde ülkenin dört bir yanından gelen TIR'larla kuyruğun uzamakta olduğu da ifade edildi.

SADECE OTOMOBİLLER GEÇEBİLİYOR
Ülke basınında yer alan haberlerde sadece otomobillerin sınırdan geçişine izin verildiği belirtildi.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada kamyoncuların sınırı kapatmasının yasadışı bir eylem olduğu vurgulandı.

Novinite haber sitesinin aktardığına göre kamyon şoförleri ve sahipleri, sınırın Türkiye tarafında kendilerine çok fazla engel çıkarıldığını ve haksız rekabete maruz kaldıklarını belirtiyor.

Kamyoncular 500 litreden fazla yakıt taşıyan araçların girişine izin verilmemesi gibi uygulamaların dayanağı olmadığını öne sürüyor.

ÖNEMLİ İDDİALAR
Şirket sahiplerinden Georgi Donchev, Bulgaristan hükümetinin kendilerini ve gelirlerini korumak için bir şey yapması gerektiğini belirtti.

Donchev ayrıca Türk gümrük yetkilileri tarafından imzalanmış bir belge gördüğünü bu belgede yabancı özellikle de Bulgaristan plakalı araçlara daha sert detenimler uygulanması yönünde direktifler olduğu ifade edildi.

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Kristian Krastev'in de bugün şoförlerle bir araya geleceği ifade edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!