Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER

Bursa'nın Çekirge semtinde bulunan Hatice Sultan türbesi Kanuni Sultan Süleyman'ın kardeşine mi, yoksa Fatih Sultan Mehmet'in torunu II. Sultan Beyazıd'ın kızına mı ait? Halk başka diyor, pencere kenarına sıkıştırılmış tabela başka diyor? En içler acısı durum ise, tarihi türbenin kapısı kilitli, etrafı bakımsız, tanıtımsız ve turistlerin tarihi göremeden geri dönmesi...

Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Çekirge semtindeki Hatice Sultan Türbesi, içler acısı haliyle vatandaşların tepkisini çekiyor. Bakımsız, tanıtımdan uzak ve kapısının kilitli olması, ecdadın emanet bıraktığı tarihin sahip çıkılamamasının göstergesi oldu.
Son dönemde en çok izlenen dizilerden biri olan Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşi Hatice Sultan'ın türbesi olduğunu bilen Bursalılar, gerçeği duyunca hayretler içinde kaldı. Türbenin ön kısmında 'Hatice Sultan Türbesi' yazısından başka tanıtım yazısı olmayan türbenin yan cam kenarına sıkıştırılmış küçük tanıtım levhası, türbenin kime ait olduğunu ortaya koydu. Fatih Sultan Mehmet'in torunu, II. Sultan Beyazıd'ın kızı Hatice Sultan'a ait olan türbenin bakımsız hali vatandaşlardan büyük tepki gördü.
Türbenin önünde bulunan koltuk, kimsesizlerin otel yatağı olurken, kapıların döküntü olması, duvarlardaki sıvaların hali, türbenin isminin yazılı olduğu tabelanın çürümeye terk edilmiş olmasıyla Hatice Sultan Türbesi kaderine terk edildi.
Yetkililerin dahi kime ait olduğunda tereddüt ettiği türbede tek güzel görüntü, çevresindeki yeşil ağaçlar oldu.

Türbenin kapısının kilitli olmasına isyan eden vatandaşlar, "İçeri girip dua edemiyoruz. Türbe bakımsızlıktan adeta dökülüyor. Türbenin girişinde bulunan çitler zarar görmüş durumda. Buraya en kısa süre içerisinde bakım yapılmalı" dedi.

Bir mağazada yöneticilik yapan Leyla Çakmak ise, 1 yıl önce türbenin yine bu halde olduğunu ve kapısının kilitli olduğunu belirterek, "Türbenin bakımsız hali bizleri üzüyor. Belediye tarihi yapıları ayağa kaldırıyor ama burası unutulmuş durumda" diye konuştu.
 

Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER Bu türbe hangi Hatice Sultan'ın? Tarih işte bu halde! - ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!