Geri Bu DVD'ye ömür yetmez

Bu DVD'ye ömür yetmez

Üreticisinin "taş gibi" diye nitelendirdiği bu yeni DVD diskin ömrü, bakın tamı tamına kaç sene...

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 16:27 - Ekonomi
A
Bu DVD'ye ömür yetmez

Millenniata, yeni diski M-DISC'in ömrünün tamı tamına 1.000 sene olduğunu söylüyor. Şirketin "taş gibi" dediği M-DISC, DVD sürücüleri tarafından okunabiliyor.

Utah'lı firmanın diski, farklı bir kayıt maddesinden oluşuyor ve lazer-boya yönteminden farklı bir kayıt yöntemi kullanıyor. Çukurlar, bir lazer tarafından madde üzerine yakılıyor ve ortaya çıkan disk, standart bir DVD sürücüsü tarafından okunabiliyor.

Millenniata, DVD ve Blu-Ray disklerin, boya maddesinin kalitesi kaybolana dek sadece 3-5 sene yaşayacağını söylüyor. DVD ile aynı polikarbonat temelini kullanan M-DISC, buna "Metal ve metaloid" içeren "inorganik ve sentetik madde" veri tabakası ekliyor. Üst tabakada ise başka bir polikarbonat tabaka yapıştırılmış bulunuyor.

Tanesi 5 doların altında olacağı söylenen diskin kapasitesi ise 1.200 fotoğraf veya 100.000 belge olarak tanıtılıyor. Bu, diskin 20GB ile 50GB arasında bir kapasiteye sahip olduğu anlamına gelebilir. Diske normal DVD yazma yazılımlarıyla veri yazılabiliyor.

Millenniata, LG ortaklığı ile sunacağı Super Multi Drive ile Blu-ray, DVD ve M-DISC'leri okuyacak bir sürücü piyasaya sürmeyi planlıyor.
HÜRRİYET

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 16:27
A