Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu cami Hira mağarasından esinlenerek yapıldı

DÜNYA Mimarlık Festivali'nde dini yapılar kategorisinde birincilik alan Büyükçekmecede'deki Sancaklar Camii, Kurban Bayramı sonrası ibadete açılacak. Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan, temeli 2011 Mayıs ayında atılan caminin açılış müjdesini Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve camiyi yaptıran Sancak Grup ve Sancaklar Vakfı Başkanı Suat Sancak verdiler.

Bu cami Hira mağarasından esinlenerek yapıldı

Başkan Akgün, "Bu eser ibadethane olarak sadece beş vakit namazın kılındığı yer olarak kalmayacak. Arka kısmındaki kütüphanede özellikle dini konularda yüksek lisans, doktora, mastır hazırlamak isteyenler de faydalanabilecek" dedi. Böyle bir eseri kazandırmaktan mutluluk duydukların belirten Suat Sancak da, ""Hira mağarasından esinlenerek yapıldı bu cami" dedi.

YERALTINDA, ESKİ YAPILARI ANDIRIYOR

Görenleri hayrete düşüren, dışarıdan bakıldığında camiye benzemeyen Sancaklar caminin yerin altında olup eski yapıları andırdığını söyleyen Büyükçekmece Belediye Başkan Akgün, "Son derece önemli bir eser kazandırdık ülkemize. Emeği geçen Başta Emre Arolat olmak üzere Sancaklar ailesine şahsım ve Büyükçekmece halkı adına teşekkür ediyorum" dedi. Uluslararası ödül almış bir camiye sahip olmanın ülke için onur verici bir durum olduğunu anlatan Başkan Akgün " Çok önemli bir çizgi yakaladık ve Emre hocanın projesiyle dünya çapında 2 ödül aldık. Proje bazında Barselona'da ve bitmiş mimari projenin eseri olarak da Singapur'da birincilik ödülü alan bir ibadethaneye sahibiz" dedi.

Büyükçekmece'nin alışılagelmiş Osmanlı ve Selçuklu tarzı camilerden farklı bir camiye sahip olduğunu dile getiren Başkan Akgün, şunları söyledi:

"Cami denince toplum da kubbeli, minareli bildiğimiz Osmanlı, Selçuklu tarzını taşıyan binalar olarak bilinir. Sancak ailesi bu projeyi ilk bana getirdiğinde Hira Mağarasından mı esinlenerek yapıldığını söyledim. Gerçekten de Sancak ailesi bu işe emeğini, parasını, gönlünü verdiler. Ülkemize böyle bir eseri kazandırma noktasında cömert davranmış olmalarından dolayı hem kendilerine hem ailelerine hem de kurumlarına şahsım ve Büyükçekmece halkı adına tekrardan çok teşekkür ediyorum.  Bu eser ibadethane olarak sadece beş vakit namazın kılındığı yer olarak kalmayacak. Arka kısmında yer alan kütüphanede özellikle dini konularda yüksek lisans, doktora, mastır hazırlamak isteyenlerde gelip faydalanabilecek ve sürekli yaşayan bir ibadethane olarak hayatını devam ettirecek. Caminin esas özelliği bizim dinimizin sadelik üzerine kurulması ve bu sadeliği herkesin burada görecek olmasıdır."

Caminin abide şeklinde bir de minaresi bulunuyor. Bunun fikir babası ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün. Akgün, "Abide özel volkanik taştan yapıldı. Hem merdiven hem asansörle çıkılabiliyor. Cami yer altında, üzerinde koyunların otladığını görürsünüz. Burada zeytin, ıhlamur ve gibi 3 de ağaç bulunuyor " dedi.

7 bin 400 m2lik alanda yer alan caminin kapalı alanı bin 200 metrekare olup 650 kişinin ibadet edebileceğini söyleyen Suat Sancak da,  "Hira mağarasından esinlenerek yapıldı bu cami. Sadeliğin olması gerektiği düşüncesiyle aydınlatma konulmadı. Gün ışığının içeri girmesiyle aydınlanıyor. Kurban bayramından açılmasını düşündüğümüz caminin turistler tarafından da yoğun ilgi göreceğini düşünüyorum" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!