Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bu balığın tanesi 100 TL

Ağrı'da bir çok hastalığa iyi geldiği söylenen kırmızı pullu alabalığın fiyatı duyanları şaşırtıyor.

Bu balığın tanesi 100 TL

Ağrı'nın Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçeleri arasındaki Sinek Yaylası'ndan geçen derelerde yetişen ve bazı hastalıklara iyi geldiği savunulan kırmızı pullu alabalıkların tanesi 80 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor.

VATANDAŞLAR ŞİFALI OLDUĞUNA İNANIYOR

Bölgede 10 yıldır kırmızı pullu alabalık ticareti yapan Hikmet Hanbaba, avladıkları kırmızı pullu alabalıkların tanesini 80 ile 100 liradan sattıklarını, vatandaşların da bu balığı sadece şifa niyetine aldıklarını söyledi.

KALKAN BALIĞINDAN DAHA PAHALI

Kırmızı pullu alabalığın kalkan balığından daha pahalı olduğunu ifade eden Hanbaba, bu balığın kilosunu ise 200 liradan sattığını belirtti.

MİDE RAHATSIZLIĞI OLANLAR BALIĞI ÇİĞ YİYOR

Balıkların neslinin tükenmemesi için ihtiyaçtan fazla avlanma yapmamaya çalıştıklarını belirten Hanbaba, 'Bu balığın yutulabilecek boyuttaki yavrularını 50 ile 60 liradan satıyorum. Mide rahatsızlıkları olanlar bu balığı canlı yutuyor. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kırmızı pullu alabalıkların 10 santimden küçük olanları ise canlı himaye ederek müşterilere canlı olarak veriyoruz. 10 ile 15 santim olan balıkları da 80 ile 100 liradan satıyorum. Bilinçli avcılar daha fazla avlayarak bu balığın neslinin tükenmesini istemezler. Fakat bölgede bu balığın yaşadığı suların civarında yaşayan birçok insan geceden suya gizli ağları atarak sabaha kadar onlarca balığı avlıyor. Böyle giderse Ağrı'da kırmızı pullu alabalık türü tükenecek' diye konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!