Geri BM Somali'de yeni çatışmalardan endişeli

BM Somali'de yeni çatışmalardan endişeli

BM İzleme Grubu, Somali'de şirketlere petrol lisansı verilmesi konusunda yapılması planlanan değişikliklerin bölgede yenş çatışmalara sebep olabileceğini savunuyor

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 14:25 - Dünya
A
BM Somali'de yeni çatışmalardan endişeli

Birleşmiş Milletler İzleme Grubu, Somali'de yeni şirketlere petrol arama lisansının verilmesinin veya lisans bölgelerindeki değişikliklerin bölgede yeni çatışmalara ve iç savaşa sebep olabileceğini açıkladı.

Reuters'in ulaştığı BM İzleme Grubu raporunda Batı Afrika'daki petrol sahaları ile ilgili ilginç ayrıntılar yer alıyor. Raporda Somali'de petrol ile ilgili yasanın henüz ülke meclisinde kabul edilmediği fakat düzenlemenin bu şekilde yasalaşması durumunda bölgede yeni çatışmaların çıkmasının muhtemel olduğu bildirildi.

Somali'de 1991 yılından önce bölgede petrol arama lisansına sahip çok sayıda şirket vardı. Bu yılda ülkenin çeşitli bölgelere ayrılmasından sonra her bölge kendi petrolünü çıkarması için çeşitli şirketlere lisans verdi. Yeni hazırlanan taslakta ise çok uluslu şirketlere verilecek lisanslarla çatışmaların körüklenebileceği ifade ediliyor.

Bölgede şu an Kanada, İsveç, Norveç ve Afrikalı şirketler petrol arama yekisine sahip. Teuters'in ulaştığı şirketler de petrol arama lisansında yapılacak değişiklikler konusunda BM'nin çatışlmaların artacağı yönündeki tespitlerinin doğru olduğunu savunuyor.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 14:25
A