Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BM'den İran'ın başını ağrıtacak rapor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran'ın nükleer silah geliştirdiğini ima eden bir rapor sunmaya hazırlanıyor.

BM'den İran'ın başını ağrıtacak rapor

İngiliz Telegraph gazetesi, önümüzdeki hafta yayımlanacak raporda, İran'ın uluslararası yaptırımlara rağmen, yasaklanan tesislerinde nükleer silah geliştirdiği ve test ettiği yönünde bilgiler yer alacağını öne sürdü.

Buna karşın Telegraph, raporda İran'ın nükleer silah ürettiği çıkarımının net bir şekilde ifade edilmeyeceği ancak ortaya konulan veriler ışığında bu sonucun ortaya çıkacağını da ifade etti.

Gazete, "UAEK Başkanı Yukiya Amano'nun, İran'ın nükleer silah ürettiğine dair kesin bir sonuç çıkarması beklenmiyor ancak Batılı diplomatlar rapordaki gerçeklerin bir başka sonucu mantık dışı kılacağını ifade ediyor" dedi.

Batılı diplomatlara göre, UAEK'nın istihbarat raporları, İranlı mühendislerle yapılan röportajlar ve yerinde denetimlerden elde ettiği kanıtlar, İran'ın enerji üretimine paralel olarak nükleer silah programı da sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Başta ABD olmak üzere Batılı devletler, nükleer programını durdurmayı reddeden İran'ın atom bombası üretmesinden endişe ediyor. İran ise söz konusu programı, enerji üretmek için sürdürdüğünü belirtiyor.

İsrail basını, 8 Kasım'da yayımlanması beklenen raporun, İran'a askeri müdahalede bulunmaya hazırlandığı iddia edilen Tel Aviv'in karar sürecinde de etkili olacağını öne sürüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!