Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BM 100 kişiyi görevlendirdi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası için BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) yaklaşık 100 personelin görev yapacağını bildirdi.

BM 100 kişiyi görevlendirdi

 

 

Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen 2118 sayılı Suriye kararına istinaden, bu ülkedeki kimyasal silahların nasıl imha edileceğine ilişkin raporunu BMGK'ya sundu.

Ban, 10 sayfalık raporunda, BM ve OPCW uzmanları tarafından ortak gerçekleştirilecek misyonun çalışma şekline ve yapısına yönelik bilgiler verdi. BM'nin lojistik, iletişim ve koordinasyonu sağlayacağını kaydeden Ban, OPCW'nun da teknik sorumluluğu üstleneceğini ifade etti.

Çalışmaların üç aşamada gerçekleştirileceğini anlatan Ban, 1 Kasım'da başlayacak üçüncü aşamada Suriye'nin yaklaşık 1 ton ağırlığındaki kimyasal silahlar ile üretim ve depolama tesislerinin imha edileceğini dile getirdi.

Suriye'de çatışma hattının sürekli değişkenlik gösterdiğine dikkati çeken Ban, misyonun büyük risk altında hassas bir şekilde çalışacağını vurguladı.

Misyonu "tarihi bir adım" olarak niteleyen Ban, tüm taraflardan uzmanların çalışmasını kolaylaştırmasını ve hızlı bir şekilde sonuçlanması için destek vermesini istedi.

Mektubunda misyonun karşı karşıya olduğu güvenlik risklerine de vurgu yapan Ban, Şam'a giden öncü birliğin konaklayacakları otele ulaşmasından birkaç saat önce otel yakınlarında bir araca yerleştirilen bombanın patlatıldığını rapor etti.

Ban, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasında yaklaşık 100 kişilik bir ekibin görev alacağını da belirterek, personelin ihtiyaç durumuna göre Suriye'de bulunacağını kaydetti.

Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasının gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. 

Suriye'de bulunan öncü ekip, önceki gün kimyasal silahlar ve üretim tesislerinin imha edilmesi çalışmalarına başlamıştı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!