Geri Biyografiye göre Elysee Sarayı'ndaki gerçek güç Brigitte!

Biyografiye göre Elysee Sarayı'ndaki gerçek güç Brigitte!

Fransız gazeteci Gaël Tchakaloff yeni bir biyografi kaleme aldı. 43 yaşındaki Fransa cumhurbaşkanı ve 68 yaşındaki eşi Brigitte'in yakınlarından birkaç kişiyle konuştu. Bu görüşmeler kapsamında, Fransa Cumhurbaşkanı'nın karısını aramadan iki saat bile geçiremeyeceğini öğrendi. Fransa'nın gizli gücü Brigitte Macron, akıllara tarihte iz bırakan önemli First Lady'leri de getirdi. Listede Michelle Obama'dan Betty Ford'a pek çok isim yer alıyor.

03 Eylül 2021 Cuma, 10:24 - Dünya
A
Biyografiye göre Elysee Sarayı'ndaki gerçek güç Brigitte!

Yeni bir biyografi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile eşi Brigitte arasındaki yoğun bağı mercek altına aldı. 2016'dan beri Macron'larla yakın olan 49 yaşındaki Fransız gazeteci Gaël Tchakaloff, Tant Qu'on Est Tous les Deux'u (Birlikte Olduğumuz Sürece) adlı kitabını yazmadan önce çifti bir buçuk yıl yakından takip etti.

Merakla beklenen kitap, geçen hafta Fransa'da raflardaki yerini aldı. Resmi olarak izin verilmemiş olsa da kirap, 68 yaşındaki Brigitte Macron'un yanı sıra 43 yaşındaki Fransız cumhurbaşkanının iş arkadaşları ve eşinden alıntılar içeriyor.

Kitapta Macron çifti, birbirleri olmadan neredeyse hiçbir şey yapmayan sıkı sıkıya bağlı bir ikili olarak tasvir ediliyor. Kitapta Macron'ların aşk hikayesiyle 'büyülendiğini' söyleyen Tchakaloff, Fransa Cumhurbaşkanı'nın her bir buçuk saatte bir eşini aradığını ortaya koydu.

Kimliğini gizli tutan çifte yakın kaynaklar, Emmanuel ve Brigitte'in bağı hakkında yazara önemli bilgiler verdi ve First Lady'nin kendini kocasının başarısına adadığını ifade etti.

Emmanuel Macron'un annesi Françoise Nogues da yazarla Brigitte ile yakın dostluğu hakkında özel olarak konuştu. Macron'larla, özellikle de Brigitte ile yakın bir ilişkisi olan yazar Tchakaloff, kitapta, Fransa Cumhurbaşkanı hakkında bir kitap yazma niyetini açıkladıktan sonra, Macron'un ekibi tarafından haftalarca kara listeye alındığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, Fransız First Lady ile olan dostluğu sayesinde Cumhurbaşkanı'nı kazanmayı başardı ve Macron ile karısını gittikleri her yerde takip etme iznine sahip oldu.

Yayımlanmadan önce kitabın bir bölümünü paylaştığı Le Point için yazan Tchakaloff, "Birbirleriyle konuşmadan bir buçuk saat bile geçmiyor." dedi.

Gaël Tchakaloff, "Ortak bir programları var. Dakika dakika birbirlerinin ne yaptığını biliyorlar. Çift olmanın bireyselliğinizi arttırdığına inandırıyorlar" diye ekledi.

Yazar, Fransa Cumhurbaşkanı'nın nişanlara birlikte katılırken eşinin yanından nadiren ayrıldığını ve bunun Brigitte'i eğlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Tchakaloff, çiftin katıldığı nişanlarda onları ön sırada takip etme şansı buldu. Yazar, Brigitte'in kocasının programı üzerindeki kontrolü de dahil olmak üzere, Macron'un devlet başkanı rolüyle yakın ilişkilerini nasıl dengelediğini izliyordu.

Tchakaloff, Elysée Sarayı'nın 'Madam Kanadı' olarak adlandırılan bölgede Brigitte Macron ile yakın çalışan özel danışman Pierre-Olivier Costa ile konuştu ve First Lady'nin pandemi boyunca Başkan'ın çalışmaları için daha önemli hale geldiğini açıkladı.

Eva Peron

Sadece altı yıl boyunca First Lady olmuş olabilir, ancak Eva Perón'un mirası haya yaşıyor. Üstelik yalnızca Madonna'nın hayat verdiği Evita filmiyle de değil. Eva Peron, 1919'da Arjantin'in kırsalındaki Los Toldos köyünde beş kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi, yoksulluktan Buenos Aires'e taşınarak ve birkaç radyo oyununun yıldızı olarak kaçmaya çalıştı. 1946'da müstakbel Başkan Juan Perón ile evlendi ve kampanya yolunda onun için çok önemli bir kişi haline geldi. First Lady olduğu süre boyunca, okulları, yetimhaneleri ve hastaneleri finanse etmek için nüfuzunu kullandı ve kadınların oy hakkı için etkili oldu. Hayatı kanser yüzünden trajik bir şekilde kısaldı ve 1952'de 33 yaşında öldü.

Betty Ford

1974-1977 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin First Lady'si olan Betty Ford, gelecekteki eşler için bir emsal oluşturdu ve politik olarak son derece aktifti. Uyuşturucu bağımlılarına yardım eden kendi adını taşıyan kliniklerinin yanı sıra, meme kanseri bilincini artırmasıyla da hatırlanıyor. Eşit Haklar Değişikliği, eşit ücret, kürtaj hakları ve silah kontrolü gibi tartışmalı konulara verdiği desteği dile getirerek tarihteki en samimi ve en dobra First Lady'lerden biri olarak anılmaya devam ediyor. Eşi Gerald Ford'un görev süresinin ardından, feminist inançlarını savunmaya devam etti ve 1991'de Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Michelle Obama


Rolünde özellikle aktif olan bir diğer ABD First Lady'si, Başkan Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'ydı. Ekibi için son derece değerli olan Obama, yıllar boyunca Demokratik Ulusal Konvansiyonda sayısız konuşma yaptı. Hatta bunlardan biri, halefi Melania Trump tarafından kopyalandı. Michelle Obama, çocukluk obezitesi ve yoksulluk bilinci gibi konuların tutkulu bir savunucusu olarak biliniyor. 2019'da çok satan anı kitabı "Becoming" yayınladı ve Obama, hala birçok kişi için ilham verici bir figür olarak kabul ediliyor.

Sophie Gregoire Trudeau


Kanada'nın First Lady'si Sophie Grégoire Trudeau, karizma ve çekicilik açısından kocası Justin ile müthiş bir uyum içinde. Eşiyle çocukluk döneminde tanıştıktan sonra bir yardım balosuna ev sahipliği yapmak üzere 2003 yılında yeniden bir araya gelen çift, bir daha ayrılmadı. First Lady olarak, özellikle kadın ve çocuk sorunlarına odaklanan Kanada First Lady'si, hayır işleri ve topluluk önünde konuşmasıyla tanınıyor. Kendisinin de gençlik yıllarında bulimia nervoza hastası olduğunu duyurduğu samimi aaçıklamasının ardından, özellikle yeme bozukluklarına dikkat çekti.

Angelica Rivera

Meksika'nın First Lady'si olmadan önce güzel bir telenovela oyuncusu, model ve şarkıcı olan Angelica Rivera, 'Carla Bruni' tipi bir figür olarak tanımlandı. 2012'den 2018'e kadar Meksika'nın First Lady'si olan Rivera, çekiciliği sayesinde halk tarafından çok sevildi. Herhangi bir politika çalışmasından daha çok tarzı ve şıklığıyla tanındı, eski kocasının başkanlığı sırasında büyük ölçüde arka koltukta oturdu, ancak 2015'te İngiltere'ye yapılan gezi de dahil olmak üzere devlet gezilerinde göz kamaştırdı. Eski Başkan Enrique Peña Nieto ile 2019 yılında boşandı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


03 Eylül 2021 Cuma, 10:24
A