Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bir hatayla 100 bin yolcu perişan

ABD'nin en büyük havayolu şirketlerinden American Airlines'ın bilgisayar sistemindeki hata 100 bin yolcunun mahsur kalmasına neden oldu. Şirket, bilgisayarlarındaki sorunun Boston saldırısıyla bağlantılı olmadığını açıkladı.

Bir hatayla 100 bin yolcu perişan

ABD havayolu şirketi American Airlines'ın 100 binden fazla yolcusu biletleri olmasına rağmen uçamadı. Şirketin bilgisayar sistemindeki bir hata ABD'de havalimanlarında kaosa neden oldu.

Sistem arızası sonrası sadece havada olan uçakların inişine izin verildi. Pazartesi'den Salı öğlen saatlerine kadar hiçbir uçak kalkamadı. 700 sefer iptal edilirken, 800 sefer de geçikmeli gerçekleştirildi. American Airlines normal şartlarda günde 3 bin 400 sefer gerçekleştiriyor.

ABD Federal Havacılık Kurulu, bilgisayar sistemindeki hata düzelene kadar, American Airlines'ın hiçbir uçağının kalkışına izin vermedi.

Amerikan CBS televizyonuna dün konuşan American Airlines sözcüsü, "Bugün seferlerimiz normale dönüşecek. İptal edilen seferler yerine ise çok az sayıda ek sefer koyabiliriz" dedi. Sözcü, bilgisayar sistemindeki arızanın Boston'daki saldırıyla bağlantısı olmadığını da söyledi.

Amerikan Airlines, havalimanlarında uzun süre mahsur kalan yolcuları için ücretsiz konaklama hizmeti sundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!