Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bin 200 yıllık mezar hazinesiyle bulundu

Güney Amerika ülkelerinden Peru'nun El Castillo de Huarmey kenti yakınlarında bin 200 yıllık bir mezar alanı ve mezara konulmuş çok sayıda bozulmamış hazine parçası bulundu.

Bin 200 yıllık mezar hazinesiyle bulundu

Başkent Lima'nın kuzeyindeki kazı alanında çalışmalarını sürdüren Polonya'nın Varşova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Milosz Giersz, bölgenin hava fotoğraflarını incelerken burada bir mezar kompleksinin bulunabileceğine dair işaretler tespit ettiklerini açıkladı.

HİÇ YAĞMALANMAMIŞ
El Castillo de Huarmey ve çevresinde M.S. 700-1000 yılları arasında hüküm süren Wari İmparatorluğu dönemine ait olan mezar kazısından 63 kişinin iskelet kalıntıları çıkarıldı. Bunlarla birlikte çok sayıda altın ve gümüş parçanın da gömülü bulunduğunu açıklayan bilim adamları, hazine parçalarının neredeyse hiç bozulmadan günümüze ulaştığını kaydetti. Mezarlık alanının çevresinde şimdiye dek hazine avcıları çok sayıda kazı yapmış olmasına rağmen, bu kısmın şimdiye kadar hiç yağmalanmadığı da belirtildi. Bilim insanları, yapılan son keşifler sayesinde, hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Wari İmparatorluğu'yla ilgili daha ayrıntılı verilere ulaşmayı umuyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!