Geri Biden'dan flaş YPG/PKK hamlesi

Biden'dan flaş YPG/PKK hamlesi

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki petrol bölgeleri için Trump dönemindeki ABD'li enerji şirketine verilen yaptırım muafiyetini uzatmama kararı aldığını açıkladı.

27 Mayıs 2021 Perşembe, 22:56 - Dünya
A
Biden'dan flaş YPG/PKK hamlesi

Biden yönetimi, geçen yıl Trump döneminde Suriye'deki petrol sahalarında iş yapabilmesi için Delta Crescent Energy adlı ABD'li enerji şirketine verilen yaptırım muafiyetini uzatmama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce getirilen yaptırımlar kapsamında, ABD'li firmaların Suriye'de enerji işi yapmalarını yasaklarken, Trump yönetimi Nisan 2020'de Delta Crescent Energy firmasına yaptırım muafiyeti getirmişti.

MUAFİYET ARTIK YENİLENMEYECEK

Biden yönetimi, Trump dönemindeki "Suriye'deki petrolü elinde tutma" politikasını artık takip etmediği için yeni dönemde YPG/PKK işgali altındaki petrol bölgeleri için verilen muafiyeti yenilemeyecek.

ABD'li eski büyükelçi James Cain ile eski ordu mensubu James Reese tarafından 2019 yılında kurulan Delta Crescent Energy adlı firma, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bölgelerde petrol çıkarma işlemi yapıyordu.

Eski Başkan Trump, Ekim 2019'da Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesi talimatını vermiş, daha sonra bölgedeki petrol bölgelerinin kontrolünü elinde tutmak amacıyla sınırlı sayıda askerin orada kalması yönünde karar almıştı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


27 Mayıs 2021 Perşembe, 22:56
A