Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bayramda sebzenin fiyatı ikiye katlandı

MEVSİMSEL dönüşümün yaşandığı zamana denk gelen Kurban Bayramı'nda sebze ürünlerinde hem açık, hem de örtüaltında yeterli üretim olmaması ve bayram talebi nedeniyle başta domates ile biber olmak üzere birçok ürünün fiyatı yüzde 100 oranında arttı.

Bayramda sebzenin fiyatı ikiye katlandı

 


Yaklaşık 20 gün önce havanın soğumaya başlaması ve açık alan üretiminin sona ermesi, aynı şekilde sert soğukların Türkiye'nin özellikle kış dönemindeki sebze bahçesi Antalya'da da etkili olması nedeniyle örtüaltı üretimde beklenen mevsimsel rekoltelere ulaşılamadı. Bu dönem Kurban Bayramı tatiliyle de birleşince sebze ve meyve ürünlerinde yaşanan talep patlaması, fiyatlara yüzde 100 oranında yansıdı. Antalya Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Tarım-Gıda ve Hayvancılık Komisyon Başkanı Mustafa Küçükoğlu, Kurban Bayramı'nın Antalya'ya çok hareketli geldiğini, tüm otel, tatil köyleri ve komplekslerin dolu olduğunu söyledi. Bu insan hareketliliğinin beraberinde sebze-meyve hareketi de sağladığına işaret eden Mustafa Küçükoğlu, Antalya Toptancı Hali başta olmak üzere ilçe hallerinde de hem Antalya hem diğer illere yönelik sebze-meyve trafiği yaşandığını açıkladı.


FİYATLAR İKİYE KATLANDI


Bayram döneminde sebze ürünlerinde fiyatların ikiye katlandığını belirten Küçükoğlu, şunları söyledi:
"Aslında sadece Kurban Bayramı'nın etkili olduğunu söylemek doğru olmaz, mevsimsel etkenler daha çok sözkonusu. Son 15-20 günden bu yana havanın sertleşmesiyle yaylada açık arazideki ürünlerin ve Antalya sahil kesimindeki örtüaltında ürünlerde sıkıntı yaşandı. Ürün yetişmedi ve dolayısıyla bayram çok ara bir döneme denk geldi. Bu ara dönemde ister istemez talep fazlası var. Ürün miktarı da az olunca fiyatların yükselmesinde tetikleyici bir unsur oldu."


BU ZAMANDA BU FİYATLAR ÇOK ŞAŞIRTICI


Bu fiyatları bu sezonda görmenin çok şaşırtıcı olduğunu aktaran Küçükoğlu, "Domates 2.5 lira, biber çeşitleri sivri, çarli 2.5- 3 lira civarında. Patlıcan 3 lira, salatalık 1.5- 2 lira civarında. Bu mevsim itibariyle çok yüksek fiyatlar. Ama bunun yüksek olmasının nedeni sadece bayram değil. En büyük neden yeterli ürün yetişmiyor olması" dedi.


TÜM SEBZELERDE ARTIŞ VAR


Sebze fiyatlarının hemen hemen tamamında yüzde 100'e yakın bir artış olduğunu dile getiren Mustafa Küçükoğlu, şöyle konuştu: "10-15 gün önce domates 1.2 lira, biber 1.3 lira civarındaydı. Havaların soğuması, bayram haftasına girilmesiyle yüzde 100'lük artış sözkonusu. Meyvede de buna benzer fiyat artışları var ama meyve daha çok saklanabilen bir ürün olduğu için sebzedeki kadar artış sözkonusu değil."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!