Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BAYKAL VE MHP KASETLERİNDE ADRES AYNI

TRT Haber'de dün gece Kozmik Oda programının konuğu olan Siyasi Analist, Tansu Çiller'in 1995-99 yılları arasındaki başdanışmanı Hüseyin Kocabıyık Rıdvan Memi'nin sorularını yanıtladı.

BAYKAL VE MHP KASETLERİNDE ADRES AYNI

Hüseyin Kocabıyık, programda çok tartışılacak açıklamalar yaptı, işte o şok açıklamalar!
'Baykal'ı tasfiye edenler ile MHP kasetlerini çıkaranlar aynı kişiler'

"Deniz Baykal ile ilgili kaseti çıkarıp onun genel başkanlıktan tasfiyesini mümkün kılanlarla MHP kasetini çıkaranlar, üretenler aynı kişiler. Benim kanaatim. Türkiye'de Balyoz darbe planıyla askeri müdahale modelini devreye sokmak istediler bu akamete uğradı. Demokrasi püskürttü bu girişimi. Ardından Ergenekon örgütü sözde meşru kanalları kullanarak hükümeti devirmek istedi. Neydi? Belli başlı iki tane enstrüman kullandılar. Bir tanesi sokağı kullandılar. Hatırlayın, hepimizi aslında etkileyen milyon kişinin geldiği Cumhuriyet mitingleri yaptılar sonra bunun bir hükümet devirme projesi olduğu ortaya çıktı, değil mi? İkinci altına odun attıkları proje neydi? Bir CHP-MHP koalisyonu. Ve sanırım MHP yönetiminin de aklını çelen, bir bakıma onları feraset çizgisinden uyandıran bu iktidar hazırlığı. Yani kurgulanan bu hazırlığa, bunun gerçekleşebileceğine inanmış olmaları."

'MHP kaset operasyonunun asıl hedefi Tayyip Erdoğan'dır'

"Geçiyorum şimdi tekrar kaset meselesine. Bakın bu insanlar artık AK Parti hükümetinin meşru yollarla demokrasi üzerinden alaşağı edilmesine bir bakıma mecbur kaldılar. Bunun için CHP'nin güçlenmesi gerekiyordu. Kılıçdaroğlu operasyonuyla MHP bugün yüzde 30'ları zorlayan bir parti oldu. Bir bakıma azami gücüne ulaştı ama bu yetmiyor bunun ikinci bir ayağı MHP. MHP'nin de güçlenmesi gerekiyor, nasıl ki Deniz Baykal -yani bu kaseti planlayanlar böyle düşünüyor yanlış anlaşılmasın- CHP'nin önünü tıkıyor, CHP'yi kısır bırakıyorsa bu insanlar düşünüyorlar ki Devlet Bahçeli de MHP'nin böyle bir CHP-MHP koalisyonu için ihtiyaç duyulan oy yüzdesinin, yani MHP'den beklenen oyun önünü kestiğini düşünüyorlar. Ve birinci hedefi Devlet Bahçeli'yi indirmek. Hem Devlet Bahçeli'yi indirip MHP'nin sokağa inmesinin önünü açacaklar, bakın unutmayın Türkiye'de veya dünyanın herhangi bir ülkesinde, bir etnik gerilim varsa bunun bir tarafı sokağa inmişse Kürt hareketi sokağın üzerinden oyunu yükseltiyor. Bu MHP'ye dönük kaset operasyonunun asıl hedefi Tayip Erdoğan. Asıl hedef orası. Çünkü bunu tertip eden insanlar Tayip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin daha uzun süre iktidarda kalacağını düşünüyorlar. Eğer bir şey yapmazlarsa. Tayip Erdoğan'ı ancak bir istikrarsızlık ortamı bir dahaki seçimde indirir."

'İnan Kıraç 95 seçimleri öncesinde DYP-MHP ittifakını yanıltıcı anketle önledi'

Kozmik Oda'da MHP'ye yönelik kaset operasyonu konuşulurken, İnan Kıraç'ın CHP'deki kaset operasyonu öncesinde Eski Genel Başkan Baykal ile görüştüğü ve Önder Sav ve ekibinin tasfiyesini istediği iddiası gündeme geldi. Hüseyin Kocabıyık bunun üzerine İnana Kıraç'a ilişkin kendisinin tanık olduğu çok ciddi bir olayı aktardı:

"Benim hafızamda çok yıllardır taşıdığım bir hatırayı canlandırdı.1995 yılında hiç unutmuyorum DYP ile MHP koalisyon görüşmeleri yapıyordu. 95 seçimi öncesi. Tansu Hanım önceleri taraftardı bu DYP-MHP ittifakına. DYP çatısı altında ittifak yapılacaktı. Buna da teşvik eden başta bizdik. Çünkü DYP'nin oy oranını tespit etmiştik, 24-25 gibi bir oy oranı çıkıyordu, iktidar olamıyordu. MHP ile ittifak yapmanız lazım dedik. Tansu Hanım önce bunu kabul etti sonra bir günde bozuldu bu iş. Tansu Hanım'a son güne kadar ben yalvardım. Yapmayın bunu dedim yani bakın hükümeti kaybedersiniz. DYP-MHP ittifakı olsaydı yüzde 30'un üzerinde oy alacaklardı ve bir koalisyon kuracaklardı. Yeniden hükümet olacaklardı. Tansu Hanım dedi ki, yalnız dedi bizim oyumuzun yüzde 29 olduğunu söylüyorlar. Kim söylüyor bunu dedim. İnan Kıraç bir araştırma yaptırmış, o söyledi dedi. Yine son ana kadar ben yalvardım kendisine, şahitler var, zaten kendisi de sonra Tansu Hanım danışmanlarımı dinlemedim diye açıklama yaptı."

'İnan Kıraç Türkeş'e de anket götürmüş, Türkeş 'bizi kandırdılar' dedi'

"Şimdi bir başka sahne, seçim oldu. DYP birinci parti oldu ama işte yüzde 22 mi 23 mü öyle bir oy aldı. İktidar olamadı tek başına tabi. Şubat ayı falandı, 96'nın Şubat ayı. Rahmetli Türkeş, Kasım Gülek ve ben, Kasım Gülek'in evinde oturuyoruz. O aralar ahbaplık vardı aramızda. Rahmetli Kasım Bey'in kızı Tayyibe Gülek de vardı. Ben rahmetli Türkeş'e sordum. Efendim dedim, bu kadar ittifak yapma lüzumu açıkken niçin bu ittifakı yapmadınız dedim. Rahmetli Türkeş dedi ki, evladım ben bu ittifakı yapmak istedim, Tansu Hanımla güzel bir şey yaparız, iktidar oluruz falan diye de düşündük. Fakat önce Tansu Hanım'ın çevresindeki adamlar, siyasileri kastederek, onlar dedi bu işi sabote ettiler. Sonra da bizi de kandırdılar dedi. Nasıl, kim kandırdı falan dedim, laf genişleyince. İnan Kıraç'ın MHP'nin oyunun yüzde 15 olduğuna dair bir araştırma verdiğini söyledi. İkisini birleştirdiğim zaman İnan Kıraç Bey Ankara'ya geliyor, öğleden evvel MHP'ye bir araştırma veriyor yüzde 15, öğleden sonra DYP'ye bir araştırma veriyor yüzde 29. Yani bir seçim ittifakı yapmanıza gerek yok.MHP ile DYP'nin seçim ittifakı engellendi."
ZAMAN 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!