Geri Başbakan Kiryakos Miçotakis: Meriç'te inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabiliriz

Başbakan Kiryakos Miçotakis: Meriç'te inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabiliriz

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, sığınmacılar ve göçmenleri engellemek için Meriç Nehri kıyısına inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabileceklerini söyledi.

12 Eylül 2021 Pazar, 20:18 - Dünya
A
Başbakan Kiryakos Miçotakis: Meriç'te inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabiliriz

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Selanik'te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkiler ve göçmen sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Yunanistan'ın özellikle göçmen sorununda menfaatlerinin büyük ölçüde paralel olduğunu savunan Miçotakis, 2021'de, bir önceki yıla göre Türkiye ile Yunanistan arasında daha az gerginlik yaşandığına dikkat çekti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Miçotakis, ikili ilişkilerde gerilimden kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Yunanistan insanlığa duvar örüyor: Sınıra 27 km'lik çit yapımına başlandı

Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'deki bazı adaları silahlandırması ve Türkiye'nin buna yönelik itirazına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Miçotakis, "Kendimizi savunma hakkımız müzakere edilemez." ifadesini kullandı.

Atina'nın, sınırlarını koruma stratejisini sürdüreceğini kaydeden Miçotakis, "Meriç'te inşa edilen çelik çiti gerekirse uzatabiliriz." dedi.

Atina, düzensiz göçmen geçişini engellemek amacıyla Türkiye-Yunanistan arasındaki kara sınırına kurduğu çelik çitin uzunluğunu 40 kilometreye çıkarmış, çitin yapımı Ağustos 2021'de tamamlanmıştı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


12 Eylül 2021 Pazar, 20:18
A