Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Barış istemeyen sadisttir "

Gürsel Tekin "Barışa engel olmayız" dedi

''Barış istemeyen sadisttir ''

"76 milyonun tamamı barış istiyor. Barış istemeyen sadisttir, CHP barışa engel olmaz" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin ekledi: Biz barışa değil, bu sürece inanmıyoruz. 'Gel kuyuya düş' diyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Habertürk'e yaptığı açıklamada, "Biz sustuk, bunun geçici bir dönem olduğunu, Türkiye'ye barış getirmeyeceğini, Türkiye'nin altını dinamitleyeceğini biliyoruz. Buna rağmen susuyoruz" ifadelerini kullandı. Tekin, özetle şunları söyledi:

MİTİNGLER: Artık hak ve özgürlükleri savunmak için meydanlara çıkacağız. İlki 18 Mayıs'ta Aydın'da olmak üzere, İstanbul, Mersin ve Ordu'da miting yapacağız. Türkiye'nin bütün illerini gruplar halinde dolaşacağız. Çözüm süreci ve CHP'nin düşünceleri konusunda kamuoyunu bilgilendireceğiz.

ENGEL OLMAZ: Toplumda, sanki barış geldi de CHP engel oluyor algısı yaratılmaya çalışılıyor. CHP, barışa engel olmaz. Türkiye'de bir akıl tutulması yaşanıyor. Çözüm sürecinde kimse bir şey biliyor mu? 'Barış süreciyle ilgili bu var, CHP karşı çıkıyor' deyin ben sizden özür dileyeceğim. Bu süreçte sorumlu davranan tek parti CHP'dir. Barışa katkı istiyorsanız, CHP destek vermeye hazır. 76 milyonun tamamı barış istiyor. Barış istemeyen sadisttir. Biz barışa değil, bu sürece inanmıyoruz. Ne olduğu belli olmayan bir sürece destek vermemiz isteniyor. 'Gel kuyuya düş' diyorlar.

MAYIN: Süreç konuşulmasa daha yararlı olacak. Sürekli televizyon ekranlarına çıkarak, onu bunu tahrik ederek bir şey elde edemezsiniz. Eğer barış yolunu açacaksak, mayınlı tarladaki bütün mayınları temizlememiz gerekiyor. Mayınları temizlersek, göreceksiniz Türkiye güllük, gülistanlık olacak. Siyasi partiler yasasını değiştirelim, yüzde 10 seçim barajını düşürelim, faili meçhul cinayetlerle hesaplaşalım. Sarılacak hangi yara varsa saralım.

DİLAN: 17 yaşındaki Dilan'ın her tarafı marjinal olsa ne olur? Devletin temel görevi 76 milyona eşit bakmaktır, marjinal de olsa. Sabancı'nın kızından hangi vergiyi alırsan Dilan'dan da o vergiyi alıyorsun. Bunlar olmadığı zaman nasıl barışı sağlayacaksınız.

BAŞKANLIK: Nerede miting yapılacağına, kaç çocuk yapılacağına, siyasetten ne yapılacağına Başbakan karar veriyor. Aslında fiilen bir yarı başkanlık sistemini yaşıyoruz. Yasayı değiştirmemize gerek yok. Belki kurallı bir başkanlık sistemi Başbakan'a bu kadar yetki vermeyecek.

BAŞBAKAN'DAN OY İSTEDİ
İsmi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile anılan ancak bu yöndeki soruları yanıtsız bırakan Gürsel Tekin, "İstanbul'da muhalefeti Başbakan yapıyor. Tarihi yarımada ile ilgili Sayın Başbakan'ın yaptığı muhalefeti biz yapamıyoruz. Sayın Başbakan'dan rey istiyorum. Çünkü İstanbul'a ilişkin CHP'nin fikirlerini savunuyor. Sayın Başbakan oy verirse onu sevenler de CHP'ye oy verecektir" dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!