Geri Balanlı mahkemede şov yaptı!

Balanlı mahkemede şov yaptı!

İkinci "Balyoz" davasında hakim karşısına çıkan Org. Bilgin Balanlı, "askerler üzerinden alçakça bir oyun oynandığını" savundu.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 15:47 - Bursa Bölge
A
Balanlı mahkemede şov yaptı!

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen İkinci "Balyoz Planı" davasının duruşmasına Orgeneral Bilgin Balanlı, Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneral İsmail Taş'ın da aralarında bulunduğu 21' tutuklu sanık ile tutuksuz sanıklar Cumhur Eryüksel, Doğan Uysal, Emin Hakan Özbek, Tülay Delibaş ve Ali Cengiz Şirin katıldı.

Duruşmaya hakkında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş ile tutuksuz sanık Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul katılmadı.

Duruşma salonun dış kapısı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Tutuklu sanık muvazzaf askerler duruşma salonuna girdiği sırada ailesi ve yakınları tarafından alkışlandı.

Duruşmada iddianamenin kabulü kararının okunmasının ardından Mahkeme Başkanı Ömer Diken, tutuksuz sanık bölümünün uzakta olması nedeniyle tutuksuz sanıkların da tutuklu sanıklar bölümünde oturmasını istedi.

'YAŞ ÜYESİYİM'

Kimlik tespiti sırasında tutuklu sanık Orgeneral Bilgin Balanlı, aylık gelirinin 7 bin lira olduğunu belirterek, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi olduğunu söyledi.

Balanlı, "YAŞ üyesiyim. Hava Harp Okulu mezunuyum. Evliyim, 2 çocuğum var. Sabıkam yok" dedi.

Sanıklardan en düşük geliri olan ise 2 bin 600 lira ile Binbaşı Refik Levent Tezcan olarak tutanağa geçti. Tutuklu sanık Tümgeneral İsmail Taş da aylık gelirinin 5 bin 500 TL olduğunu belirterek, ''Hava generaliyim ve hava eğitim komutan Yardımcısıyım'' dedi.

SÖZLERİ ALKIŞLANINCA...

Duruşmada savunma yapan Orgeneral Balanlı, "Benim de aralarında bulunduğum çok sayıda TSK personeli akla ve vicdana aykırı bir şekilde tutukludurlar. Bu soruşturma ve dava planlı bir komplodur. TSK personeli üzerinden alçakça bir oyun oynanmaktadır. TSK'ya karşı gerçekleştirilen tasfiye başarıya ulaşmış görünüyor" dedi.

Orgeneral Balanlı'nın bu sözleri salonda alkış ve ıslıklarla karşılandı. Mahkeme Başkanı bu kişileri uyardı.

HAKİM UYARDI: SESİNİ YÜKSELTME

Bu arada, Orgeneral Bilgin Balanlı ile Hakim Ömer Diken arasında da tartışma yaşandı.

Hakim Diken, Org. Balanlı'ya "Sesini yükseltmeden konuş" dedi. Bilgin Balanlı ise konuşmasının böyle olduğunu söyledi.

Bilgin Balanlı'nın sesini yükseltmeye devam etmesi üzerine hakim kendisini bir kez daha uyardı.

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 15:47
A