Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bakanlık Gemlik'teki tehlikeye dur dedi

Bursa Kent Konseyi'nin, Gemlik İlçesi'ne yapılması planlanan kimyasal maddeyi depolayacak 142 adet ürün tankının kenti tehlikeli bir durumla karşı karşıya getireceğine dair yazdığı dilekçeye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, yazıda sürecin durdurulduğunu açıkladı.

Bakanlık Gemlik'teki tehlikeye dur dedi

 

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, bir süre önce 'Gemlik Gübre Limanı Rıhtım İlavesi ve Depolama Alanları Projesi' kapsamında 100 bin metrekarelik alanda 220 bin metreküp kimyasal maddeyi depolayacak olan 142 adet ürün tankına dikkat çekmişti. Böylesine büyük bir yatırımın Bursa'da tehlikeli bir durum ortaya çıkartacağını belirten Pala, Bursa'nın, sanayi kenti ve tehlikeli sanayi atıklarının depolandığı bir yer olmaktan çıkarılması gerektiğini ifade etti ve daha sonra da konuyla ilgili yapılan incelemeleri rapor halinde hükümet yetkililerine iletti.
Konuyu takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa Kent Konseyi'nin gönderdiği yazıya istinaden bir açıklamada bulundu. Genel Müdürvekili Mustafa Satılmış imzalı açıklamada, "Bursa ili, Gemlik ilçesi sınırları içerisinde Gemlik Gübre San. Aş. Tarafından mevcut Gemlik Gübre Limanı'nda 'Rıhtım ilavesi ve depolama alanları projesine' ilişkin 8 Mart 2011 Bakanlığımıza yapılan başvuruya istinaden inceleme-değerlendirme komisyonu oluşturularak ÇED süreci başlatılmıştır. Söz konusu projenin inceleme-değerlendirme sürecinde inceleme-değerlendirme komisyon üyelerinin görüşleri dikkate alınarak 6 Aralık 2011 tarihinden itibaren süreç durdurulmuş olup, Bakanlığımızca projeyle ilgili verilmiş ÇED olumlu-olumsuz kararı bulunmamaktadır" ifadesine yer verildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!