Geri Bakan Yanık'tan tepki çeken ifadelere açıklama geldi

Bakan Yanık'tan tepki çeken ifadelere açıklama geldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2020'nin şubat ve mart aylarında kadına yönelik şiddette artış olduğuyla ilgili sözlerinin bazı basın organları ve sosyal medyada çarpıtılıp, art niyetli olarak gündeme getirildiğini söyledi.

22 Mayıs 2021 Cumartesi, 23:47 - Güncel
A
Bakan Yanık'tan tepki çeken ifadelere açıklama geldi

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu'na katılarak sunum yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya ve bazı basın organlarında çarpıtıldığını belirtti.

Bakan Derya Yanık, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Ekte Meclis tutanaklarının ilgili bölümünden ve yaptığımız sunumun ilgili yansısından da anlaşılacağı üzere salgının öncesinde (Ocak 2020) ve sonrasında şiddet verilerini anlatıyorum. Bu verilerde, şiddetin salgının başında şok edici bir hızla yükselmediğini görüyoruz. Salgın stresinden kaynaklanan, pandeminin yol açtığı gerginlikle doğru orantılı bir artış olmadığı anlamında kullandığım tolere edilebilir ifadesinin aradan geçen iki günün ardından çarpıtılması kötü niyetli bir yaklaşımdır. Bir kadın ve bir hukukçu olarak şiddete karşı geçmişte verdiğim mücadele ortada olduğu gibi, bugün de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle çalışıyorum. Tolere etmek ifadesini istatistiksel açıklama için kullandığım çok açık.

Kaldı ki, sunum yaptığım komisyon AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP vekillerinden oluşmakta ve toplantılarını kadın alanında yıllardır çalışan milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirmektedir. Toplantıda yaptığım sunumla ilgili her türlü veri ve ifade tarafıma soru olarak yöneltilmiş, toplantıda konuşmadığım meselelerde de sorular gelmiştir.O gün sunum esnasında kadın çalışmaları yapan vekillerin hiçbirinden bu yönde bir eleştiri, yorum ya da soru gelmemiştir. Zira konuşmamın anlamı bağlamı içinde gayet iyi anlaşılmıştır. Bu itirazın, sunumun üzerinden iki gün geçtikten sonra bu şekilde cımbızlanarak gündem yapılıyor olması bunun bir algı operasyonu olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

 

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


22 Mayıs 2021 Cumartesi, 23:47
A