Geri Avrupa faizde dibi gördü

Avrupa faizde dibi gördü

Avrupa Merkez Bankası'nın politika faizini 25 baz puan indirmesiyle Avrupa'da politika faizi yüzde 0,50 ile tarihin en düşük seviyesine geriledi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 21:01 - Ekonomi
A
Avrupa faizde dibi gördü

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini 25 baz puan indirdi. Geçen haftadan bu yana bankanın politika faizini indireceği beklenmekteydi. Bu şekilde Avrupa'da politika faizi yüzde 0,5 ile tarihin en düşük seviyesine geriledi. AMB'nin bu kararı vermesinde Avrupa'da enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalmasının ve son dönemde yapılan anketlerden zayıf bir ekonomik görünümün çıkmasının etkisi büyük oldu. Euro Bölgesi'nde enflasyon Nisan ayında yüzde 1,2'e düştü. Bu AMB'nin yüzde 2 hedefinin oldukça altında bir rakam. AMB geçen yıl 5 Temmuz'daki toplantısında politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 1'den yüzde 0,75 seviyesine çekmiş, mevduat faizini de sıfıra indirmişti. Kararın ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi açıklama yaptı.
Draghi'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle;

"ECB ihtiyaç olduğu sürece uyumlu para politikası izlemeye devam edecek."

"Ekonomiye dair beklentilerdeki zayıflık bahar aylarında da devam etti, yılın kalanında toparlanma bekliyoruz."

"Likidite operasyonlarını sabit faizde ve talep edilen tutarda en az 8 Temmuz 2014'e kadar sürdüreceğiz"

"Yılın ikinci yarısında ekonomide kademeli toparlanma öngörüyoruz."

"Zayıf iç ve küresel talep, yavaş reformlar büyüme görünümü üzerinde aşağı yönlü risk oluşturuyor."

"Enflasyon yılın geri kalanında volatil seyir izleyebilir, riskler orta vadede dengeli Bazı euro bölgesi ülkelerinde özellikle KOBİ'lere yönelik kredi koşullarının sıkı olduğunu görüyoruz."

"Faiz indirimi dışında alınan kararlar küçümsenmemeli, gerekirse adım atmaya hazırız."

"Ekonomik faaliyetlerdeki zayıflık artık çekirdek ekonomileri de etkiliyor Draghi, yeni faiz indirimi yapılabilir mi sorusuna "Tüm verilere bakıyoruz" cevabını verdi."

CNBCe

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 21:01
A