Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Avrupa'da otomotiv satışları dibe vurdu

Avrupa'da otomotiv satışları Mart ayında yüzde 10 üzerinde azaldı. Yılın ilk üç ayında araç kayıtları 3 milyon adete geriledi.

Avrupa'da otomotiv satışları dibe vurdu

Avrupa'da otomobil satışları bölge ekonomilerinin zayıf kalmasının etkisi ile 20 yılın dip seviyelerinden başını kaldıramıyor. Geçtiğimiz ay Almanya;  işsizlik rakamlarının artması ve tüketici talebinden yaşanan daralama ile en sert düşüşün görüldüğü yer oldu.


Euro Bölgesi'nde yeni araç kayıtları Mart ayında yıl bazında yüzde10.2 azaldı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) tarafından açıklanan verilere göre, yeni araç kayıtları belirtilen ayda 1.3 milyon adet oldu. Yılın ilk üç ayında ise araç kayıtları yıl bazında yüzde 9.8 azalarak 3 milyon adete geriledi. AB 15 ülkelerinde araç kayıtları yüzde 9.9 düşüş ile 1.2 milyon adet oldu.

Volkswagen, BMW ve Daimler gibi Alman devleri geçtiğimiz yaşanan düşüşler sonrasında yeni yıl için beklentileri yataya çekse de, ülkede tüketici güveninde gözlenen sert geri çekilme de otomotiv devlerinin işini zorlaştırdı.

Euro Bölgesi'nde işsizliğin yüzde 12'ler ile 1995'ten bu yana en yüksek seviyelere gelmesi satışların 1993'ten beri görülen en düşük seviyelere çekilmesine neden oldu.

Piyasa lideri VW'de teslimatlar yüzde 15 düşerken lüks otomotiv devi BMW tarafında satışlarda yüzde 4.72lik düşüş yaşandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!