Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Avcı'dan öğretmen adaylarına kötü haber

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen adayı olan gençlerin sayısı ile bakanlıkta istihdam edilebilecek öğretmen sayısının birbirini karşılamadığını belirterek, "Bütün dersliklerin tamamlandığı ve her derslikte en fazla 30 öğrencinin eğitim gördüğü, bütün okullarda tekli eğitime geçildiği durumda bile, bakanlığın istihdam edebileceği öğretmen sayısı 125 bin. Ancak bu okullardan mezun olan gençlerimizin sayısı 250 bin civarında" dedi.

Avcı'dan öğretmen adaylarına kötü haber

Bakan Avcı, TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Avcı, Deniz Feneri ile ilgili olarak savcılar hakkında yapılan şikayet başvuruları üzerine, bu iddiaların HSYK müfettişlerince incelendiğini, mahkeme kararındaki bazı bölümlerin üzerinin kapatılarak mahkemenin kararına aykırı uygulamalar yapıldığının tespit edildiğini bildirdi. Bunun üzerine HSYK tarafından gerekli adli ve idari süreç başlatıldığını belirten Avcı, "Müfettişlerce inceleme yapılıp soruşturma aşamasına geçilmesi üzerine, ilgili savcılar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Deniz Feneri soruşturmasından alınmıştır" dedi.

Avcı, organize sanayi bölgelerindeki meslek ve teknik okullarında öğrenim gören bin 120 öğrenci için, 3 milyon 423 bin TL ödeme yapıldığını söyledi. Üniversitelerden mezun olan herkesin atanması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını belirten Avcı, öğretmen ihtiyacının görevlendirmeler aracılığıyla da giderildiğini kaydetti. Bakan Avcı, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı itibariyle son 10 yılda lise ve dengi okullarda derse giren vekil ve ücretli öğretmen sayısının ortaöğretimde 419, ilköğretimde 498 olmak üzere toplam 917 olduğunu ifade etti. Ağrı'da 2010-2011-2012 yıllarında fakir ve başarılı 2 bin 950 öğrencinin dershanelerden ücretsiz faydalandırıldığını belirten Avcı, Adana'da toplam 40 adet resmi pansiyonlu okul, özel öğretim kurumlarına bağlı 85 adet özel yurdun bulunduğunu, özel yurtlarda 7 bin 119, resmi yurtlarda ise 18 bin 974 öğrencinin barındığını bildirdi.

'ÖĞRETMEN PROJEKSİYONU HAZIRLANDI'

Avcı, Zile Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu'nda Atatürk Köşesi bulunduğunu, öğretmenevinde yapılan tadilatta Atatürk maskının çıkarılarak bakımının yapıldığını ve daha sonra duvardaki yerine yeniden konulduğunu kaydederek, bakanlığa bağlı öğretmenevi ve akşam sanat okulları ile öğretmen lokallerinde, son bir yıl içerisinde Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk'e saygısızlık içeren herhangi bir olay ve durumun meydana gelmediğini ifade etti. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, toplam 29 bin 169 ilkokuldan 7 bin 317'sinde, toplam 16 bin 986 ortaokuldan ise 5 bin 358'inde ikili öğretim yapıldığını kaydeden Avcı, ikili öğretim yapan okul sayısının azaltılması yönünde büyük çaba harcandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Avcı, tütün ve tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine ilişkin genelgenin, bakanlık merkez ve taşra teşkilatına gönderilerek gerekli önlemlerin alınmasının istendiğini ifade ederek, her yıl 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü kapsamında okullarda eğitim faaliyetleri ve çeşitli aktiviteler, uçurtma şenliği yapıldığını bildirdi.

Trakya Üniversitesi'nin yenileyerek hizmete soktuğu web sitesinde Türk Bayrağı ve Atatürk silüetinin bulunduğunu belirten Avcı, 2002-2012 yılları arasında başka kurumlardan okullara öğretmen olarak atananların sayısının 8 bin 960 olduğunu kaydetti. Avcı, 2012 yılı içinde devlet üniversitelerinde araştırma ve inceleme yapılması için 350 milyon 580 bin TL'lik harcama yapıldığını söyledi. Bakan Avcı, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ülke genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilkokulda 20, ortaokulda ise 19 olduğunu belirterek, ortaöğretimde net okullaşma oranının yüzde 70 olduğunu kaydetti. Hem kendisinin hem de kendisinden önceki bakanların öğretmen atamaları ile ilgili birçok kez açıklama yaptığını belirten Avcı, şöyle konuştu:

"Şu anda öğretmen adayı olan, öğretmen yetiştiren eğitim fakültesinden mezun olan gençlerin sayısı ile bakanlıkta istihdam edilebilecek öğretmen sayısı ne yazık ki birbirini karşılamıyor. Çok sayıda atama bekleyen öğretmen adayı var. Bakanlığın en ideal koşullarda, yani bütün derslik eksikliklerimizin giderildiği, bütün dersliklerin tamamlandığı ve her derslikte en fazla 30 öğrencinin eğitim gördüğü, bütün okullarda tekli eğitime geçildiği durumda bile, bakanlığın bütün branşlarda istihdam edebileceği öğretmen sayısı 125 bin. Buna mukabil şu anda bu okullardan mezun olan gençlerimizin sayısı 250 bin civarında. Bundan sonrası için bu tür arz ve talep dengelerini sağlamak amacıyla, 2023 ve daha sonrasına ilişkin öğretmen projeksiyonu hazırlandı."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!