Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ateş savaşçıları iş başında

Türkiye genelinde, bir yıl içinde 3 bin 500 orman yangını çıkarken, bu yangınlarda 10 bin 600 hektar alan kül oldu. Alevlerin söndürülmesi çalışmalarına katılan Bursa'daki yangın helikopterinden çekilen görüntüler, ormanların nasıl yandığını gözler önüne serdi.

Ateş savaşçıları iş başında


Türkiye'de bir yılda çıkan orman yangınlarının bilançosu açıklandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, son 1 yılda 3 bin 500 orman yangını çıkarken yangınlarda 10 bin 600 hektar alan cayır cayır yandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman yangınıyla mücadelede büyük bir başarıya imza attı. Meydana gelen yangınları ekipler ortalama 17 dakika içinde kontrol altına almayı başardı. Orman yangınlarıyla mücadele konusunda ileri teknolji kullanıldığını belirten yetkililer, daha önce 45 dakika olan yangın söndürme çalışmasının 17 dakikaya düştüğünü ifade etti. Gerekli donanıma sahip yangın müdahale ekipleri ise Antalya'da kurulan merkezde eğitilerek, orman yangınlarına karşı savaşta ter döküyor.

TÜRKİYE ÖRNEK OLDU
Orman yangınlarına müdahalede Türkiye birçok ülkeye örnek oldu. Yetkililer, diğer ülkelerde 1 yangında 20 bin hektarlık alanın yandığını belirterek, bu rakamın Türkiye'ye göre farklı olduğunu açıkladı. Bakan Veysel Eroğlu ise havadan müdahale konusunda çalışmaların yakından takip edildiğini belirterek, bu konuda yeni takviyelerin yapılacağını belirtti.

YANGINLAR HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı yangın helikopteri, Güney Marmara bölgesinde çıkan yangınlara havadan müdahale etti. Yaz ayında her gelen ihbarı değerlendiren ekipler, hava ve karadan yangına müdahale etti. Alanında uzman Rus mürettebatın kullandığı yangın helikopteri, Bilecik, Balıkesir Kepsut, Çanakkale ve Bursa'nın Çalı Mahallesindeki müdahale çalışmaları kameralar tarafından havadan kaydedildi. Alev alev yanan ormanlara kısa zamanda ulaşarak söndürme çalışmalarına katılan yangın helikopteri, alevlerin söndürülmesinde önemli bir katkı sağladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!