Geri Asya veriler ile keyifsiz

Asya veriler ile keyifsiz

Perşembe gününde hem önceki ABD'den hemen yeni günde Çin'den gelen verileri ile düşüşle başlayan Asya piyasalarında küresel büyüme endişeleri hakim.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 06:57 - Ekonomi
A
Asya veriler ile keyifsiz

ABD'de dün ADP özel sektör istihdam verisi Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam öncesinde karamsarlığı artırırken, yeni günde Çin'den gelen HSBC PMI verileri de Mart'ta 51.6'dan Nisan'da 50.4'e çekildi. Yıl genelinde yüzde 9.3 yükselen MSCI Asya pasifik endeksi yüzde 0.3 düştü.


Hem istihdam piyasasında hem de büyüme tarafında beklentilerin yakalanamaması sonrasında Çin'de Şanghay endeksi yüzde 0.33 aşağıda. İşçi Bayramı nedeniyle bir günlük tatil sonrasında Çin'de Heng Seng'de yüzde 0.29 düşüle güne devam ediyor.

Japonya tarafında Nikkei yüzde 0.51 düşerken endeks son 4 gündür düşüş trendinde. Yeni günde Yen dolar karşısında değer kazırken 97.35 seviyesine geldi.

Bölgede Avustralya'da da yüzde 0.632lık geri çekilme dikkat çekiyor. Güney Kore'de Kospi yüzde 0.33 ile bölgedeki geri çekilmeye eşlik ediyor.

Hisseler bazında bakılığında Avustralya'da madencilik şirketlerine gelen satışlar öne çıkıyor. BHP Billiton yüzde 1 üzerinde değer kaybı yaşarken Fortescue Metal yüzde 2 aşağıda. Aynı şekilde Çin tarafında da maden ve petrol şirketlerine satış geliyor.  
 

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 06:57
A