Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Aşkı tahta tercih eden Prenses Mako'nun evliliğine onay çıktı

Japon Prenses Mako'nun unvanından feragat etme pahasına üniversiteden erkek arkadaşıyla evlenmesini üç yıldır engelleyen babası Veliaht Prens Fumihito, sonunda "Anayasa evliliğin yalnızca her iki cinsiyetin karşılıklı rızasına dayandığını söylüyor" diyerek pes etti. Evlenince statüsünden vazgeçecek Prenses Mako'nun erkek arkadaşının yaşadığı parasal sorunlar ülke gündemini meşgul etmişti.

Aşkı tahta tercih eden Prenses Mako'nun evliliğine onay çıktı

Japonya'da İmparator Naruhito'nun erkek kardeşi Veliaht Prens Fumihito, kızı Prenses Mako'nun (29), üniversiteden erkek arkadaşı Komuro Kei (29) ile evlenmesine izin verdi.

Krizantem tahtın varisi Fumihito, 55. yaş günü sebebiyle düzenlediği basın toplantısında, kızı Prenses Mako'nun, Komuro ile dünya evine girmesini kabul ettiğini söyledi.

"ANAYASAL HAK"

Fumihito, "Evlenmelerini onaylıyorum. Anayasa, evliliğin iki cinsin karşılıklı rızası esasına dayanacağını beyan ediyor. Gerçekten istedikleri bu ise ebeveyn olarak saygı duymam gerekir" dedi.

Düğün tarihi belirtmeyen ve Japon halkının bu evliliğe yönelik desteğinin önemine dikkati çeken Fumihito, "(Japon halkından) Birçok insanın ikna olduğu ve memnuniyetini belirttiği bir konumda değiller" ifadesini kullandı.

Fumihito çifte, evlilik planlarının ve düğün tarihinin belirlenmesi sonrası, gelişmelere dair kamuoyunu aydınlatmaları tavsiyesinde bulundu.

AİLE İÇİ ANLAŞMAZLIK

2017'de niyetlerini ilan eden üniversiteden arkadaşlar Mako ile Komuro'nun Kasım 2018'deki planlanan evliliği, o yıl şubat ayında 2020'ye ertelenmişti.

Erteleme sebebi, Komuro'nun annesinin, eski nişanlısıyla yaşadığı aile içi maddi anlaşmazlığın ortaya çıkması olarak basına yansımıştı.

SIRADAN YURTTAŞ OLACAK

Japonya kanunlarına göre, avamdan bir kişi ile evlenen İmparatorluk ailesi üyesi bir kadın, kraliyet statüsünü kaybediyor.

2. Dünya Savaşı öncesi imparatorluk hanedanı içinde evlilikler uzak kuzenlerle veya aristokrat ailelerin çocuklarıyla ayarlanıyordu. Ancak ABD işgaline koşut hazırlanan anayasa, aristokrasiyi ve hanedanlığın küçük kollarını kaldırarak geriye sadece çekirdek imparatorluk ailesini bıraktı. Dolayısıyla genç prenslerle prensesler için sıradan yurttaşlarla evlenmekten başka seçenek kalmazken, Mako ne zengin ne de itibarlı üniversite aşkına sıkı sıkıya sarılarak babasının inadını kırmış gözüküyor.

Kendisi gibi 29 yaşındaki Komuro ile evlendiğinde prenses unvanını kaybedecek olan Mako, imparatorluk ailesi üyelerine verilen mali destekten de yoksun kalıp sıradan yurttaş olacak. Ancak yüksek işsizlik oranları ve ekonomik durgunluğun pençesindeki Japonya'da pek çok genç evlenemezken, sade yurttaş çift Mako ile Komuro için de ekmek aslanın ağzında olacak.

Japonya'da ataerkil toplum yapısının tam manasıyla kırılamamasına koşut bir türlü değişmeyen imparatorluk yasalarına göre tahta kadın geçemiyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!