Geri Artvin'in kurtuluşu Bursa Yıldırım'da kutlandı

Artvin'in kurtuluşu Bursa Yıldırım'da kutlandı

Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü, Artvin ve Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından Yıldırım'da düzenlenen etkinlikle kutlandı.

09 Mart 2021 Salı, 15:03 - Bursa Bölge
A
Artvin'in kurtuluşu Bursa Yıldırım'da kutlandı

Barış Manço Kültür Merkezi'ndeki programa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Geçmiş Dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlarından Faruk Çelik, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Muhammet Tekin, AK Parti 14. ve 15. Dönem Bursa Milletvekili İsmet Su, Artvin ve Kafkas Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Ali Rıza Altunel, Artvin ve Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Suat Özkan, Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Mehmet Kocatepe ve AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay ile çok sayıda Artvinli katıldı. 

'7 MART ARTVİN'İN BAYRAMI'

7 Mart tarihinin Artvin için anlamlı bir gün olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, "Hürriyetin, bağımsızlığın ne olduğunu, bir işgalin ne anlama geldiğini en iyi Artvinli bilir. 43 yıl Rusya'nın işgalinde kalmak Artvin için zor oldu. O bakımdan 7 Mart 1921, Al Bayrak'ın Artvin'de dalgalanması ile bizim tüm Türkiye'de coşkuyla kutladığımız bayramımız. Her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu cennet vatanı bize vatan olarak bırakan bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, mekanları cennet olsun" dedi.

'MEŞAKKATLİ GÜNLERİ BİZ YAŞAMADIK'

Ülkenin ve milletin olduğu kadar şehirlerinde tarihinin önemli olduğunu belirten geçmiş dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Bin bir zahmetlerle ülke bize ülke kılınmış, vatan toprağı kılınmış ve bizlerde bu hazır vatanda yaşamımızı sürdürüyoruz. Meşakkatli günleri yaşadığımız söylenemez. Çok zor günler yaşanmış ve neticede bize vatan toprağı olarak teslim edilmiş. Ben de şöyle bir baktığımda Artvin'in düşman işgalinden kurtarılmasında, Melo Hudut Taburu, Çoruh Müfrezesi öne çıkıyor. Deli Halit Paşa ismiyle maruf komutan öne çıkıyor, Artvin halkı öne çıkıyor ve civar illerde vatan aşkıyla yanıp tutuşan, Artvin'i kurtarmak için seferber olan hem güvenlik güçlerimiz hem de vatandaşlarımız öne çıkıyor. Onları rahmetle anıyoruz. Vatan için, millet için ve bu bayrak için hayatlarını veren bütün şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz" diye konuştu.

'YILDIRIM, ANADOLUNUN MOTİFLERİNİ İÇİNDE BARINDIRIYOR'

Yıldırım İlçesi'nin, Anadolu'nun güçlü motiflerini içerisinde barındıran bir kilim gibi olduğunu dile getiren Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ise, şunları söyledi:

"Bu en güçlü motiflerden bir tanesi de Artvin. Bizim misafirperverliğimiz başta olmak üzere birçok alanda dostluğumuz, güvenirliliğimiz, ev sahipliğimiz, kadirşinaslığımız, bunlar Anadolu'nun güçlü değerleri. Bizde Yıldırım'da Artvinli hemşehrilerimizin bütün bu özelliklerine şahitlik ediyoruz. Bu süreçte de birçok derneğimizle işbirliği yapıyoruz. Ben, Artvin'in Kurtuluşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle tüm şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum."

 

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


09 Mart 2021 Salı, 15:03
A