Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Artık daha saygınız!

ABD merkezli Reputation Institute'un verilerine göre Türkiye, saygın ülkeler sıralamasında 4 basamak yükseldi. Türkiye 33'üncü olurken Kanada ilk, Irak son, ABD 22'nci sırada yer aldı

Artık daha saygınız!

 

Türkiye,saygın ülkeler sıralamasında geçen seneye göre 4 basamak atlayarak 33. sıraya yükseldi. "Reputation İnstitute" verilerine göre, 27 bin katılımcı üzerinden yürütülen anket çalışmasında, ankete katılan kişilerin ülkelere karşı duydukları güveni, hayranlığı ve saygınlığı bakımından ülkeleri sıraladı. En Saygın Ülkeler Sıralaması'nda son 2 yılın zirvesinde yer alan Kanada, bu sene de zirveyi kimseye bırakmadı. G8 ülkelerinden 27 bin katılımcı ile yapılan anket çalışmasında, ülkeler ekonomik ve nüfus büyüklüğüne, politik ve ekonomik bakımdan dikkat çekme derecesine göre seçildi. Ankette kişilere, ülkelere olan hayranlıkları ve saygısı, ülkelerin güvenilir olup olmadığını, ülkeler hakkında "iyi bir duygu"ya sahip olup olmadığı ve ülkelerin genel itibarları hakkında 4 soru yöneltildi. Sonuçlara göre, toplam 50 ülke arasında bu sene geçen yıla göre en fazla yükselen ülkeler Türkiye, Şili ve Suudi Arabistan olurken, en fazla düşüşün yaşandığı ülke ise ekonomik kriz nedeniyle sorunlar yaşayan Yunanistan oldu. Yunanistan'ı sırasıyla Hindistan, İsrail, Arjantin, Güney Afrika ve Venezuela takip etti.

KANADA 3 YILDIR ZİRVEDE
Türkiye, küresel mali kriz nedeniyle birçok dünya ekonomisinin daralma gösterdiği parlak bir performans sergiledi. Ülke, 2010 ve 2011'de sırasıyla yüzde 9,2 ve yüzde 8,5 büyüme hızı yakalayarak Çin'in ardından en hızlı büyüyen ikinci ülke, konumuna yükseldi. Türkiye gösterdiği bu performansla 2012'de 37'nci sırada yer aldığı listede, bu sene 4 basamak birden yükselerek 33. sıraya çıktı. Son 2 yılın zirvesinde yer alan Kanada, bu sene de zirveyi kimseye bırakmadı. Kanada'nın hemen arkasında yer alan ülke ise İsveç oldu. İsviçre'nin geçen yıla göre bir basamak yükselerek kendisine 3. sırada yer bulduğu listede, Avustralya 4. oldu. Listede en dikkati çeken ülke ise ABD oldu. Ülke, 22. sırayla bir kaç haftadır yoğun protestoların sürdüğü Brezilya'nın gerisinde kaldı. Ekonomik krizin odağındaki ülkeler olan İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi Avrupa ülkeleri de listede ABD'yi geride bırakmayı başardı. Listenin son sırasında ise 2003 yılından 2011 yılına kadar işgal altında olan Irak yer aldı. Geçtiğimiz aylarda Mahmud Ahmedinejad'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğunu Hasan Ruhani'ye bıraktığı İran da geçen yıla göre gelişme gösteremeyerek listede 49'uncu sıradaki yerini yükseltemedi.

RUSYA VE ÇİN DE DİPTE
Rusya'nın, son yıllarda ekonomik açıdan iyi bir performans sergilemesi, ülkeye karşı oluşan negatif algıyı yok etmeye yetmedi. Rusya listede geçen seneye göre 1 basamak gerileyerek Kolombiya'nın ardından 46'ncı sırada yer alabildi. Çin, "En Saygın Ülkeler Sıralaması"nda sınıfta kaldı. Ülke listede Haiti, Bolivya ve Nijerya'dan sonra geldi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!