Geri Apollon Tapınağı'nda kazılar başladı

Apollon Tapınağı'nda kazılar başladı

Didim'de tarihi Apollon Tapınağı çevresi ve Kutsal Yol üzerinde yeniden başlayan kazı çalışmaları 4 hafta sürecek.

05 Ağustos 2013 Pazartesi, 18:04 - Yaşam
A
Apollon Tapınağı'nda kazılar başladı

Aydın'ın Didim ilçesindeki tarihi Apollon Tapınağı çevresi ve Kutsal Yol üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün onayı ile, geçen yıl ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı. Alman Halle Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Alman Arkeoloji Enstitüsü'nün Milet Müze Müdürlüğü koordinesinde başlatılan kazı çalışmalarının 4 hafta süreceği öğrenildi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Dr. Ulf Weber kazı çalışmalarında 15 arkeolog, 10 mimar ve 18 kazı işçisinin yer aldığını belirterek, "Bu yıl kazı izni çıktığı için çok mutluyuz. Didim Hisar Mahallesi Abalı Kavşağı'nda, Apollon Tapınağı'nın alt kısmındaki alanda, Kutsal Yol'da ve eskiden kilise olan Hisar
Mahallesi Camisi avlusunda kazı çalışmalarımızı yürütüyoruz. Cami avlusunda bundan 20 yıl önce düzenleme sırasında arkeolojik bulgulara rastlanmıştı, güzel bulgulara ulaşmayı umut ediyoruz" dedi. Weber, Didim'de 4 hafta sürecek kazı çalışmasının ardından ekibin çalışmalarını Tavşan Adası'nda sürdüreceğini dile getirdi.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


05 Ağustos 2013 Pazartesi, 18:04
A