Geri Amsterdam'da Filistin'e destek yürüyüşü

Amsterdam'da Filistin'e destek yürüyüşü

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, Hollanda Filistinliler Komitesi (NPK) başta olmak üzere farklı grupların organizasyonuyla İsrail'in Doğu Kudüs ve Gazze'deki saldırıları protesto edildi.

17 Mayıs 2021 Pazartesi, 01:48 - Dünya
A
Amsterdam'da Filistin'e destek yürüyüşü

Şehir merkezindeki Dam meydanında yerel saatle 15.00'te (TSİ 16.00) toplanan yaklaşık 2 bin kişi, İsrail'in Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yönelik sert müdahale ve saldırılarına tepki gösterdi.

Filistin bayraklarının açıldığı gösteride, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenler için dualar okundu.

"İsrail'i boykot edin" ve "Gazze'de ablukaya son verin", "Yalan haberlere son verin" yazılı dövizler taşıyan göstericiler, "Filistin'e özgürlük", "İşgale son", "Terörist İsrail" sloganları attı.

Daha sonra ikiye ayrılan göstericilerden bir grup merkez tren istasyonuna doğru yürüyüşe geçti.

Diğer grup da Amsterdam'daki Yahudilerin yoğunlukla yaşadığı Jodenbuurt bölgesinden geçerek Amstel tren istasyonunda eyleme devam etti.

Filistin yanlısı göstericilerin yakınında İsrail bayrağı açan birkaç kişinin de bulunduğu Dam ve Amstel meydanlarında polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Filistinli gruplar bugün Amsterdam'ın yanı sıra Eindhoven ve Nijmegen şehirlerinde de yoğun katılımlı gösteriler düzenledi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Mayıs 2021 Pazartesi, 01:48
A