Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Amerikalı senatöre zehirli mektup

Mississippi Senatörü Wicker'a gönderilen mektubun zarfında zehirli madde tespit edildi.

Amerikalı senatöre zehirli mektup

ABD'de Cumhuriyetçi Parti Mississippi senatörü Roger Wicker'a gönderilen mektubun zarfında öldürücü bir zehir olan risin maddesine rastlandı.


ABD Kongresi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Senatör Wicker'a gönderilen mektup üzerinde yapılan iki test, mektubun risin maddesini içerdiği yönünde netice verdi. Kesin yargıya varılması için başka testler de yapılacak.

Mektubun, Senatör Wicker'a ulaşmadan, Maryland eyaletinin Prince George bölgesindeki bir posta işlem tesisinde ortaya çıkarıldığı belirtildi. Senatörlere gönderilen tüm postalar, teslimden önce dikkatli bir taramadan geçiriliyor. 

Demokrat Parti Missouri senatörü Claire McCaskill, olayla ilgili olarak bir şüphelinin tespit edildiğini belirtti ancak bir tutuklama yapılıp yapılmadığına dair bilgi vermedi. McCaskill, mektubun, Kongre üyelerine sıkça yazan biri tarafından gönderildiğini söyledi.

Wicker yazılı açıklama yaptı

Mektubun hedefi olan Senatör Wicker da yaptığı yazılı açıklamada, olayı doğrulayarak, mektubun Washington'daki ofisine gönderildiğini kaydetti.

Olayın Kongre polisi ve FBI tarafından halen soruşturulduğunu belirten Wicker, ''Güvenlik yetkililerine, Kongre'de çalışan bizlerin emniyeti için sıkı çalışmaları ve titizliklerinden dolayı teşekkür ederim'' ifadesini kullandı.

Senato güvenlik görevlisi Terrance Gainer, Senato üyelerine gönderdiği posta mesajında, zarfın üzerinde şüpheli bir iz ve gönderenin adresinin yer almadığını, Tennessee eyaletinin Memphis kentine ait bir posta damgasının bulunduğunu kaydetti. Gaines, buna benzer başka şüpheli zarfların da olduğuna dair bir işaretin bulunmadığını ancak yine de gelen tüm postalara dair tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

Olayın Boston'daki patlamalardan bir gün sonrasına denk gelmesi dikkati çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!