Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Amaç Mısır halkının iradesini yerine getirmek

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, 3 Temmuz'da belirledikleri "yol haritası" için referandum yapılmamasındaki amacın halkın iradesini yerine getirmek olduğunu öne sürdü.

Amaç Mısır halkının iradesini yerine getirmek

Darbenin ardından ilk defa Mısır basınına konuşan Sisi, Mısır El-Yevm gazetesine yaptığı açıklamanın ikinci bölümünde, Mısır'ın iç savaşın eşiğinde olup olmadığı sorusuna, "Bunun olması mümkün değil zira biz, ülkeyi korumak için halkın iradesiyle sokaklara indik. 'Yol haritası' için referandum yapılmasını talep edenlere diyorum ki, biz bu isteği aşarak Mısır halkının iradesini bir an önce gerçekleştirmeye çalışıyoruz" cevabını verdi.

Sisi, İslami kesime hitaben "Mısırlıları muhatap alırken hesabını iyi yap. Şu ana kadar onlara, 'Sen hak onlar ise batıl üzereymiş, sen kurtulanlardan onlar ise helak olanlardan imiş, sen mümin onlar ise kafirmiş' gibi davrandın. Bu apaçık inanç kibiridir" ifadelerini kullandı.

Mısır'a destek veren Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün'e ilişkin Sisi şunları söyledi:

"Bu ülkelerin bize karşı takındıkları tutumu takdir ediyoruz. Mısır halkı kardeşlerinden gelen bu desteği asla unutmayacak. Doğrusunu söylemek gerekiyorsa, bu ülkelerin olumlu tavırları beklenenin üzerinde oldu."

Müdahalede dış bağlantı olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan Sisi, "3 Temmuz'daki açıklamayı yapmadan önce bunu Amerikan idaresine bildirmedik. Konu ile ilgili daha önce söylediklerim açıktı. Kimseye haber vermedik, kimseyle işbirliği yapmadık ve kimseden izin almadık" şeklinde konuştu.

Yapılan açıklama ve sonrasında meydana gelen olayların Mısır'ın iç meselesi olduğunu savunan Sisi, "Mısır ile ilişkisi ne olursa olsun iç meselelerine karışmasına kimsenin hakkı yoktur" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!