Geri Altın yeni bir döneme mi giriyor?

Altın yeni bir döneme mi giriyor?

Aylardır yatırımcı kaybı yaşayan altın, geçen son 6 günde yüzde 5.8'lik artış ile toparlanmaya başladı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:36 - Ekonomi
A
Altın yeni bir döneme mi giriyor?

 

4 hafta üstüste yaşadığı değer kaybının ardından altın, 2011'den bu yana en büyük haftalık toparlanmasını yaşadı.

CNN Money'de yer alan habere göre, bu durum bazı kesimler tarafından altının ivme kazanarak yeni bir döneme girmiş olabileceği şeklinde değerlendiriliyor.

Değerli metaller alanında danışmanlık veren şirket American Precious Metals Advisors'ın yöneticisi  Jeff Nichols "Dibi bulmaya çalıştığımız bir dönemdeyiz" dedi.

Altın yatırımcılarına sabırlı olma çağrısında bulunan Nichols, gelecek 3 ile 5 yıl arası dönemde altın fiyatlarının 2011'de gördüğü 1900 doların üzerine çıkacağına inandıklarını ifade etti. Ancak Nichols, " Yine de net bir şey söylemek mümkün değil. Belki de düşünülenden çok daha hızlı bir toparlanma yaşanabilir" diye konuştu.

Nisan ayından bu yana daha karlı yollar arayışına giren yatırımcıların altından çıkmasıyla birlikte altında, 2011'den  bu yana en sert düşüş yaşanmıştı..

Her ne kadar geçen hafta büyük ölçüde toparlanma kaydedilmiş olsa da altın, yılbaşından bu yana gerçekleşen toplam yüzde 24'lük değer kaybını sürdürüyor.

Altın, ABD Merkez Bankası FED'in tahvil alımını azaltarak sonlandırağını açıklamasının ardından sert düşmüş, bu duruma paralel olarak dünyanın en fazla altın alan ülkeleri arasında yer alan Çin ve Hindistan gibi gelişen piyasalardaki ekonomik yavaşlamaya işaret eden veriler de altındaki sert düşüşün bir diğer sebebi olmuştu.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:36
A