Geri Altın fiyatları hareketlendi

Altın fiyatları hareketlendi

Altının ons fiyatı bir süredir yatay seyirde hareket ederken; beklentilerin çok altında gelen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası 1761 dolar seviyesinden 1781 dolara kadar yükseldi. Ons altın, sonrasında 1764 dolar seviyesinde dengelenirken; uzmanlar beklentilerin altında bir veri gelmesi halinde ons altın fiyatının yeniden 1830 dolar seviyesini test edebileceğini belirtmişti.

08 Ekim 2021 Cuma, 18:13 - Ekonomi
A
Altın fiyatları hareketlendi

Altının ons fiyatı, altıncı işlem gününde yatay seyir diyebileceğimiz dar bantta hareket ederken; Altın yatırımcısının gözü bugün açıklanan ABD eylül ayı tarım dışı istihdam verisindeydi. Beklentilerin çok altında gelen veri sonrası ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tapering'in (varlık alımı azaltımı) zamanlamasını ertelemesi beklentisinin kuvvetlenmesiyle Altın Fiyatları yükselişe geçti. Piyasa uzmanları, ABD istihdam verisinin beklentilerin üstünde gelmesiyle Ons Altın fiyatlarında 1700 dolara kadar geri çekilmenin olabileceğini, tersi durumda yani verinin beklentilerin altında kalmasıyla da altının ons fiyatında 1830 dolar seviyesinin test edilebileceğini belirtmişti.

Altının ons fiyatı, beklentilerin çok altında gelen ABD istihdam verisi sonrası en yüksek 1781 dolar seviyesini görürken; saat 17.18 itibarıyla ise yüzde 0.50 oranında yükselişle 1764 dolar seviyesinde hareket ediyor.

GRAM ALTINDA SON DURUM

Bir süredir dar bantta hareket eden Gram Altın, dolar kurunda bugün yaşanan hareketlenmeyle beraber yaklaşık 3 ayın zirvesine tırmandı. Gram Altın, ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası ons altında yaşanan yükselişin de etkisiyle değer kazancını sürdürerek, 509 lira seviyesini gördü. Böylelikle 16 Haziran tarihinden beri en yüksek seviyeyi, yani yaklaşık olarak 4 ayın zirvesini gören gram altın, şu dakikalarda ise yüzde 1.23 oranında yükselişle 506 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 829 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 411 liradan işlem görüyor.

Gram altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 501 lira seviyesinde hareket ederken; haftanın son işlem gününe 503 lira seviyeden başlamıştı.

FED KRİTİK KARARINI ARALIK TOPLANTISINA BIRAKABİLİR

Altın cephesinde yatay seyir devam ediyor. Dünya genelinde yükselen enflasyon teorik olarak destekleyici olsa da bu aynı zamanda tahvil faizlerini yukarı ittiği için şimdilik fiyata yansımıyor.

Ağustos ayını 1813 dolar ile tamamlayan ons altın eylül ayının ilk yarısında 1750 dolar civarına gerilemişti. Son üç hafta 1725-1775 dolar bandında yatay geçti. Önümüzdeki haftalarda yeni bir satış ile karşılaşacak olursak (favori senaryo olmasa da şansı var bence) ons 1625 dolar civarına çekilebilir. Daha aşağı gelir mi derseniz ben 2022 ortalarına kadar olan kesitte ons altında aşağı yönlü alanın 1600-1625 dolar hattı ile kısıtlı olduğunu, önümüzdeki 7-8 ayın 1625-1925 gibi alanda yatay seyre sahne olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle yaşanabilecek ilave kayıpların artık altında alış fırsatı sunacağı görüşündeyim.

Bu şüphe yok ki gram altına da yansıyacaktır. Ancak altının Türk Lirası cinsinden değerinde döviz kurları da etkili bir faktör ve 10 günlük yatay seyri takiben değer kazanan bugün DolarTL'de artışın devam edip etmeyeceği de altını yakından ilgilendiriyor.

Ekim ayı özelinde bugün açıklanan zayıf ABD istihdam veri seti altın pozitif ve onsta 1830 dolar direncine kadar sürebilecek kısa vadeli bir yükselişe zemin yarattı. FED bu veriyi takiben varlık alımlarında kesinti kararını Aralık toplantısına bırakabilir.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


08 Ekim 2021 Cuma, 18:13
A