Geri ALPAGUT federasyonundan madalya rekoru

ALPAGUT federasyonundan madalya rekoru

Merkezi Bursa da olan ALPAGUT Federasyonu dövüşçüleri Azerbaycan Bakü'de yapılan Dünya şampiyonasından 8 kupa ve 53 madalya ile döndü.

30 Kasım 2018 Cuma, 15:43 - Bursa Bölge
A
ALPAGUT federasyonundan madalya rekoru

19 Ülkenin katıldığı şampiyonada ev sahibi Azerbaycan birinci olurken Türkiye'de takım halinde ikinci sırada yer aldı. Federasyon Başkanı Cemal Ersoy, As Başkanlar Metin Karadeniz, Yüksel Aslan, Betül Altıntaş, Salim Çam Antrenörler Nariman Dursunova, Sinan Öztürk, Baki Şen, Mustafa Bakır, Murat Altun ve Veli Kalkan ile dövüşçüler önceki gün Bursa'ya döndüler.

MEŞALELİ KARŞILAMA

Bakü yolculuğu dönüşünde Yeşil Cami ve Türbesi önünde gerçekleştirilen karşılama töreninde Federasyon Başkanı Cemal Ersoy ALPAGUT sporunun tanımını tekrardan şu sözlerle açıkladı" Alpagut, Türk gencinin atalarından kalan savunma ve savaş yöntemlerinin bir spor dalı olarak hayata geçirilmesine verilen tarihi bir addır. Alpagut Tek başına düşmana saldıran ve hiçbir yandan yakalanmayan yiğit anlamına gelmektedir. Kurt soyundan seçkin ve saygın kişi anlamına gelen ilk Türk devleti Hunlardan beri savaşçı, cesur, yiğit, anlamında kullanılmıştır. Bugün dünyada yüz binlerce kişiye Çin, Japon hatta Amerikan sporu diye anlatılan, üstelik onların felsefesini aşılayan karate, judo, tekvando, kik boks gibi Türklerden alınma oyunların karşısına bu kez bir Türk sporu olarak çıkıyoruz." diye konuştu.

ŞÜKRANLARINI SUNDU VE TEŞEKKÜR ETTİ

Federasyon Başkanı Ersoy (Alpagut Turan Savaş Sanatı) ile ilgili olarak ta şunları söyledi "Türklere kendi atasına, bayrağına, ulusuna saygıyı, olgun birey olmayı, yaşamın her türlü güçlüğü karşısında savaşmayı öğretiyor. Bu savaş sanatı ile Devlet, millet ve büyüğe sevgi saygı aşılanacak gençlerimiz, bireysel özgüven, sağlıklı beden, emeklerinin karşılığını bulma, başta Turan coğrafyası olmak üzere dünyayı tanıma gibi pek çok kültürel mirasa ulaşacakları, öğrenecekleri gibi, yine pek çok kötü alışkanlıktan, yabancı kültürün olumsuz etkilerinden ve gençler arasında yaygın biçimde görülen popüler kültürden kaynaklı yabancı özentiliğinden kurtulması sağlanabilecek.Dünya'da Türk devletlerinin varlığının kanıtsanacağı ve Türkçe konuşulan milli ve ulusal değerlerde ATA sporumuz konuşulacak ve var olacaktır.Bu bilinçle 36 ülkede federasyon oluşumunu tamamlamış Dünya Alpagut Federasyonu; Türkiye'den Bursa'mızda ki Türkiye Alpagut Federasyonu'nu görüşmeleri başlatmak üzere 24-25 Kasım da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Dünya Alpagut Federasyonu yönetiminde ve Azerbaycan Spor Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek Dünya Alpagut Şampiyonasına Türkiye'mizi temsilen Bursa, İzmir, Ankara ve Konya takımlarımızın katılımıyla gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bugün ise ülkemize dünyada hızla büyüyen yeni bir Türk sporunu getirdik. Bursa'mıza ise ülkemizin temsilciliğini almış ve madalya ve kupalarla döndük.  İçeriğinin ne denli kapsamlı olduğunu, ne denli büyük bir yapıya ulaşabileceğini, hem Türkiye'mize hem Bursa'mıza nasıl bir etki yapacağını sizlere geniş kapsamlı olarak tanıtım toplantımızda duyuracağız. Şimdilik, Turan Alpagut Federasyonu olarak Bursa'mızın bizi bağrına bastığını dönüş günümüzde hep birlikte yaşadık. Milli takım olarak Azerbaycan'dan başarıyla döndüğümüzü ifa ediyor ve kardeş ülkede bize gösterilen ilgiden dolayı da Azerbaycanlı yönetici ve dostlarımız ile Ülkemize bu sevinci yaşatan kahraman sporcularımız ve onları doğuran annelerine şükranlarımızı sunuyor ve teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


30 Kasım 2018 Cuma, 15:43
A