Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alanyurt çöplüğüne çöp dökmek yasaklandı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, 21 yıldır çöplük olarak kullanılan Malak deresi mevkiindeki sahaya artık çöp dökmek yasaklandı.

Alanyurt çöplüğüne çöp dökmek yasaklandı

İnegöl Belediyesi tarafından Yeniyörük köyü mevkiindeki katı atık depolama sahasının devreye girmesiyle Alanyurt çöplüğüne çöp dökmek yasaklandı. Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, Belediye Temizlik İşleri Müdürü Fevzi İnal ile birlikte Alanyurt'taki eski çöplükte basın toplantısı yaptı. İnegöl'de 1980 yıllarına kadar Kalburt mevkii, 1990 yılına kadar da Kültür Park içindeki Şahin Tepesi civarının çöplük olarak kullanıldığını, 1990 yılından bu yana da Alanyurt bölgesinde Malak deresi diye adlandırılan yere çöp döküldüğünü hatırlatan Şahin, "İnegöl'de her gün yaklaşık 200 ton çöp herhangi bir tedbir alınmadan bu vahşi ortama bırakılıyordu. Bu alanın büyüklüğü 80 bin metrekare, 1990'dan bu yana buraya 2 milyon metreküp civarında çöp dökülmüş. Bu vahşi depolama alanı İnegöl şehir merkezini ciddi şekilde tehdit etmekteydi. 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren her türlü çöp, moloz, mesken ve sanayi atıkları Yeniyörük köyü mevkiindeki çöp depolama alanına atılıyor. Artık belediye haricindeki kurum ve kuruluşlar ile OSB'deki fabrikalar Alanyurt çöplüğünü kullanmayacaklar" diye konuştu.
Vahşi depolama alanına çöp döken kişi ve kurumlara cezai müeyyide uygulanacağını bildiren Şahin, eski çöplüğün de ıslah edileceğini, bunun için 2 milyon liralık bir yatırım planlandığını sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!