Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alanya Kalesi'ne turist akını

DÜNYACA ünlü Alanya Kalesi, her gün yüzlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğruyor. 2012 yılının ilk 6 ayında 125 bin 424 kişinin ziyaret ettiği Alanya Kalesi'ni bu yıl aynı dönemde 152 bin 795 kişi ziyaret etti.

Alanya Kalesi'ne turist akını

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde, Roma döneminden kalma kale kalıntıları yerine 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan ve günümüze kadar korunan tek Selçuklu kalesi olan Alanya Kalesi, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geldi. 2012 yılında 342 bin 611 kişinin ziyaret ettiği Alanya Kalesi, Türkiye'de en çok ziyaret edilen 8'inci ören yeri oldu.

YÜZDE 20 ARTTI

Alanya Kalesi'ni bu yıl ilk 6 ayda ziyaret edenlerin sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttı. Geçen yılın ilk 6 ayında 125 bin 424 kişinin ziyaret ettiği Alanya Kalesi'ni bu yıl aynı dönemde 152 bin 795 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısındaki artışa bağlı olarak gelirde de artış oldu. Geçen yıl 6 ayda 673 bin 645 lira gelir elde edilen Alanya Kalesi'nden bu yıl aynı dönemde 800 bin lira gelir sağlandı.

ALIŞVERİŞ FIRSATI

Alanya'nın simgelerinden biri olan kale, sahip olduğu 83 kule ve 140 burçla fotoğraf meraklılarının da gözdesi oldu. Çoğunluğu turlarla gelen yabancı ziyaretçiler, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde bulunan kale surlarında hatıra fotoğrafı çekerek kamera kaydı alıyor. İç, dış ve orta kale olmak üzere 3 bölümden oluşan Alanya Kalesi'ne yaya olarak çıkan ziyaretçiler ise kafe, restoran ve hediyelik eşyacılarda alışveriş yapma fırsatı da bulunuyor.

TARİHİ YAPILAR İLGİ ÇEKİYOR

Kale ve çevresinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alaaddin Sarayı, sarnıçlar, deniz feneri ve zindandan oluşan tarihi yapılar da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!