Geri Akşener: Senden başka temel ihtiyaçlara zam yapan devlet başkanı var mı?

Akşener: Senden başka temel ihtiyaçlara zam yapan devlet başkanı var mı?

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. Yapılan zamları eleştiren Akşener, "Senden başka temel ihtiyaçlara zam yapan devlet başkanı var mı?" dedi.

07 Temmuz 2021 Çarşamba, 10:38 - Siyaset
A
Akşener: Senden başka temel ihtiyaçlara zam yapan devlet başkanı var mı?

"Sabah söylediğini akşam yalanlayan, 5-6-11 maaşlı kifayetsiz danışmanlarının elinde adeta oyuncak olan, Allah'ın tek bir günü bile 'hata yaptık' diyemeyen garip bir ruh hlaiyle karşı karşıyayız. Tüm icraatlarını 'dünya bizi kıskanıyor' alışkanlığıyla dile getiren Sayın Erdoğan, batılı ülkelerde covid aşılarının 'ücretli yapılıyor' dedi. Bunun üzerine Avrupa'dan kahkaha sesleri yükseldi biz utandık ama Sayın Erdoğan hiç utanmadı.

Dünyanın bütün ülkeleri aşıyı ücretsiz yaptırıyor, aşı yaptırmaları için gençlerine ödül veriyor, esnafına, memuruna, çiftçisine nakit destekler sağlıyor. Sayın Erdoğan'ın İngiltere bu süreçte işyerlerine 15'er bin pound hibe destek verdi. Devlet herkesin maaşının yüzde 85'ini 1,5 yıl boyunca ödedi. Bütün işyerlerine 0'a yakın faizle 50 bin pound kredi verdi.

Bu gerçekler öyle hızlı gün yüzüne çıktı ki, Sayın Erdoğan çıktı 'Biz de diğer ülkeler gibi ücretsiz yapıyoruz' dedi. Aşıyı sen ücretli satıyorsun. Çaktırmadan yapıyorsun. Önce elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam yaptın. 4 kişilik bir aile bir sene boytunca yeni zam yapılmazsa fazladan 600 lira ödeyecek. 1 doz BionTech aşısının maliyeti 100 lira. Böyle bir tezgah olabilir mi, böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Senden başka temel ihtiyaçlara zam yapan devlet başkanı var mı?

Elektriğe sadece 1 kuruş zam yapıldığında vatandaşımızın cebinden 2,3 milyar lira çıkıyor. Pandemi boyunca vatandaşına 10 milyar liralık destek veren AK Parti, tek kalemde yaklaşık bunun 3 katını geri alıyor demek.

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


07 Temmuz 2021 Çarşamba, 10:38
A