Geri Akil İnsanlar'a protesto

Akil İnsanlar'a protesto

BALIKESİR'de bulunan Akil İnsanlar Marmara Bölgesi üyelerinden Levent Korkut ve Ahmet Gündoğdu bugün Balıkesir'de bir otelde sivil toplum örgütleri temsilcileriyle görüştü. Bu sırada otel önünde toplanarak akil insanları protesto eden binlerce kişiyi polis, biber gazı ve copla müdahale ederek dağıttı.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 21:55 - Güncel
A
Akil İnsanlar'a protesto

Akil İnsanlar Marmara Bölgesi üyeleri Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Levent Korkut bu akşam saat 18.00'de bir otelde sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Memur-Sen'in ev sahipliğindeki bu toplantıyı duyan binlerce Balıkesirli otelin önüne toplandı. Gaziler, Şehit Aileleri, Atatürkçü Düşünce Derneği, TEMA, Eğitim-İş, ÇYDD, BAÇEV, Kamu-Sen gibi sivil toplum kuruluşların temsilcileri toplantıya çağrılmadıklarını belirterek durumu protesto etti.
CHP, MHP, İP'liler de otelin önüne Türk bayraklarıyla gelirken, "Türkiye Türk'ündür, Türk'ün kalacak", "Şehit kanıyla pazarlık yaptırma", "Akilli ol, burası Balıkesir", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP", "Ne mutlu türküm diyene" yazılı pankartlar açıp, sloganlar attı. Kalabalığın giderek büyüdüğünü gören polis görünce barikat kurdu.

Akiller toplantısına gelen eski bazı ülkücülerin otelin önünde bozkurt işareti yapması biranda ortalığı karıştırdı. MHP'li ve ülkücü gençler barikatları aşarak otele yürümek istedi. Polis ilk aşamada protestocuları durdurdu. Ancak protestoların yoğunlaşması sonrası kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. MHP'lilerle birlikte diğer vatandaşlar da biber gazından etkilendi. Gazla dağılan kalabalık kısa süre sonra yeniden otelin önünde toplandı. Bir çok vatandaş gaz kullanan polislere tepki gösterdi, "Bunları Diyarbakır'da niye kullanmıyorsunuz" diye tepki gösterdi.

SALONDA DA GERGİNLİK

Olayların durulmasının ardından gazeteciler toplantıya alındı. Toplantıya sivil toplum kuruluşlarının değil isimlerin çağrıldığı ve çoğunun Memur-Sen'e yakın isimler olduğu dikkat çekti. Kısaca konuşan Ahmet Gündoğdu ve Levent Korkut, akil insanların aslında 63 kişi değil 75 milyon olduğunu öne sürdü. Gündoğdu, "Terörün bitmesini isteyen herkes akildir" diye konuştu.

Bu arada salona zorlukla girebilen Kıbrıs gazisi Boğaç Keleş ve eşi Yeşim Ergin Keleş iki akil adama soru sormak isterken, yine kargaşa yaşandı. Yeşim Keleş, "Siz Türkiye Cumhuriyeti değilseniz kimsiniz" diye sorunca bazı dinleyiciler kendisine tepki gösterdi.

İKİNCİ ARBEDE

Gazeteciler soru sonrası salon dışına davet edildi. Bu arada aşağıda ki protesto gösterileri sürdü. Akiller toplantısına katılan bazı kişilerin otelin terasından aşağıya bakması, otele girip çıkması kalabalıkları yeniden kızdırdı. Otele su şişesi, yumurta ve limonlar atan kalabalıkla polis arasında yeniden itişmeler başladı. Otelde bir de düğün olduğunu otele girip çıkan davetiler olduğunu söyleyen Emniyet görevlileri kalabalığı "Böyle yapmaya devam ederseniz müdahale etmek zorunda kalacağız. Elinde taş ve soda şişesi bulunduranlar var" diye uyardı. Ardından ikinci kez biber gazıyla müdahale edildi. Bu kez gazdan eylemcilerle birlikte polis ve basın mensupları da etkilendi. Bu arada şehit aileleri ve gazilerle polisler arasında tartışmalar yaşandı.

Biber gazından etkilenen iki kişi hastaneye kaldırıldı. Emniyet Müdürlüğü gözaltına alınan olmadığını açıkladı. Gazın evlere kadar girdiğini belirten vatandaşlar polise tepki gösterdi.

Olaylar sırasında Balıkesir-Bursa karayolu da bir süre trafiğe kapandı. Bu arada bir çok vatandaşın evine Türk bayrakları astığı görüldü. Akiller bu arbede sırasında dışarı çıkarıldı. Olaylar sonrası Memur-Sen İl Temsilciliği önünde polis önlemler aldı. 

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 21:55
A