Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"AK Parti kimsenin şamar oğlanı değil"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Yüksek Yargı'dan gelen eleştirilerle ilgili, AK Parti'nin kimsenin şamar oğlanı olmadığını söyleyerek, "Yüksek yargının aslında kendisiyle ilgili, yargı sistemiyle ilgili bir özeleştiri yapması hayra alamettir. Yani bazı eksiklik, aksaklıkları bizatihi kendilerinin tespit etmiş olması ve bunu dillendirmiş olması, aslında bu meselelerin çözümünde kolaylaştırıcı bir unsurdur. Bunun yadırganacak bir tarafını görmüyorum" dedi.

''AK Parti kimsenin şamar oğlanı değil''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çelik, bir gazetecinin Sinop'ta meydana gelen olayları AK Parti'lilerin organize ettiğine dair CHP'lilerin iddiaları olduğunu hatırlatması üzerine, "Öncelikle sözü edilen AK Partililerle ilgili olarak, orada bir AK Partili bulundu. Orada bir emniyet müdürü de bulundu. Şimdi emniyet müdürü mü bu işleri tahrik etti, emniyet müdürü o olayları engellemeye çalışan birisidir. Yani bizim Dikmen Belediye Başkanımız Hüseyin Yüksek'in orada fotoğrafını göstererek 'bakın bu organizatör' demek, adalet duygusuyla, hakkaniyet duygusuyla bağdaşmaz" diye konuştu.

Kendilerinin bir olayın arka planını öğrenmek için çeşitli kaynaklardan bilgi aldıklarını söyleyen Çelik, "Ama görünen şu ki, dediğim gibi AK Parti zaten kurumsal olarak böyle bir şeyin içinde olamaz. Ama izan ve akıl sahibi AK Partililerin de böyle bir hadise yer alması mümkün değildir. Meselenin özü budur" şeklinde konuştu.

"AK PARTİ KENDİSİNİ ŞAMAR OĞLANINA ÇEVİRTMEZ"
Çelik, Yüksek Yargı'dan gelen eleştirileri de değerlendirerek, "Yüksek yargının aslında kendisiyle ilgili, yargı sistemi ile ilgili bir özeleştiri yapması hayra alamettir. Yani bazı eksiklik, aksaklıkları bizatihi kendilerinin tespit etmiş olması, ve bunu dillendirmiş olması, aslında bu meselelerin çözümünde kolaylaştırıcı bir unsurdur. Bunun yadırganacak bir tarafını görmüyorum" şeklinde konuştu.

Herkesin AK Parti'nin hazırladığı anayasa taslağını beğenmek zorunda olmadığını ifade eden Çelik, bu konuda Yüksek Yargı başkanlarının konuşmuş olmasının yadırganacak bir şey olamayacağına vurgu yaptı. Medyanın ise kullandığı bazı terimlerle durumu köpürttüğünü söyleyen Çelik, bunu ise genellikle internet sitelerinin yaptığını belirtti. Eskiden anayasal kuruluşların hükümete tokat attıklarını, hükümetin anayasal kuruluşların şamar oğlanı olduğunu ifade eden Çelik, "Ama şunu ifade etmemde yarar var. AK Parti kimsenin şamar oğlanı değil, kendisini şamar oğlanına da çevirtmez.

O vakarlı duruşumuz, bizim o dik duruşumuz kurulduğumuz günden bu yana devam ediyor. Bize haksızlık yapıldığı zaman hukuk içerisinde kalarak mücadelemizi sürdürdük ve bugün Türkiye bu sayede bir normal bir seyire girmiştir" diye konuştu.

"ÖCALAN'IN HÜKÜMETE RAPOR SUNDUĞU KANAATİNDE DEĞİLİM"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, çözüm sürecine ilişkin terörist başı Abdullah Öcalan'ın hükümete bir rapor sunduğu yönündeki iddialar sorulması üzerine, "Ben şahsen böyle bir rapor görmedim, bilmiyorum. Böyle bir şey olduğu kanaatinde de değilim" cevabını verdi.

Çelik, "İmralı'ya gidecek ikinci heyetin profili değişti. Bu süreci nasıl etkiler, bundan sonra nasıl gelişmeler beklemeliyiz?" şeklindeki bir soru üzerine ise, "Ben tabi bu BDP'li arkadaşların hangisinin hangi profile girdiğini bilmiyorum doğrusu. Yani daha önce de eşbakan gitmemişti zaten. O zaman değişen bir profil yok. Ahmet Türk eşbaşkan değil, Ayla Akat hanımefendi eşbaşkan değil. Dolayısıyla daha önce bir eşbaşkan gitseydi, ardından eşbaşkan olmayan bir milletvekili gitseydi 'profil değişti' diyebilirdik ama şuanda değişen bir profil yok" diye konuştu.

"İMRALI'YA GİDECEK İSİMLER, İŞİN DETAY TARAFIDIR"
Çelik, bir gazetecinin Cilvegözü'ndeki patlamayla ilgili yeni gelişmelerin olup olmadığını sorması üzerine, "Cilvegözü ile ilgili inceleme soruşturma devam ediyor. Oradan çıkan sonuçları, sizlerle, kamuoyla paylaşacağız. Şuanda söyleyebileceğim bir şey yok" dedi.

Çelik, "BDP'li heyetin İmralı tarafından belirlendiği bilgisi var. BDP'nin açıklaması bu şekilde bununla ilgili ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine ise, "Bu da bana kalırsa işin detay tarafıdır. Şuanda yürüyen bir çözüm süreci var ve bu çözüm sürecinde şu veya bu insanın rol almış olması değil, bizatihi o insanların ne yaptığı ve ne yapacağı üzerinde durursak, bence şahıslardan ziyade prensipleri konuşursak daha bir zemin üzerinde tartışma yapmış oluruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!