Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AK Kadınlar'dan 81 ilde eş zamanlı olarak 'Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Yönelik' açıklama

AK Parti Bursa Kadın Kolları Başkanlığı, 'Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Yönelik' AK Parti Bursa İl Başkanlığı binasında bir basın açıklaması yaptı. 

AK Kadınlar'dan 81 ilde eş zamanlı olarak 'Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Yönelik' açıklama

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

AK Parti Kadın Kolları, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Bursa'daki açıklama AK Parti Bursa İl Başkanlığı binasında gerçekleşti. AK Parti Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam tarafından kaleme alınan yazıyı kamuoyuyla paylaştı. 

"ŞİDDET TURUNCU ÇİZGİMİZDİR"

Emel Gözükara Durmaz, açıklamaya "AK Parti'nin kadın kolları teşkilatları olarak, bir kez daha doğru olanı, adaletli olanı, vicdanlı olanı haykırıyoruz. Bugün yılın sadece bir gününe hapsedilmiş, kalan 364 günde unutulan bir gün değildir. Maalesef bugün ve kalan her gün kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet devam ediyor. Tüm çabalara, çığlıklara, kanunlara rağmen... Bahaneleriyle kaim bazı cahillerin elleri, dilleri kadınların, çocukların bedenlerine, ruhlarına adeta bir balyoz gibi iniyor. Şiddet bizim turuncu çizgimizdir demiştik. O çizgiyi aşanlarla çetin mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir. Kadın, Allah'ın yarattığı kıymetli varlık, biri diğerini tamamlayan insan teki. Nice peygamberlerin, şehitlerin annesi; nicelerinin şefkatli eşi, yol arkadaşı, evladı... Dünya tarihini yazan ve yaşayan iki şahitten biri. Ama bugün biz yine, kadına yönelik şiddeti konuşuyoruz ve dikkatleri çekiyoruz" ifadelerini kullanarak başladı. 

"KADIN HAYATIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI"

Durmaz, AK Parti yönetiminin kadına şiddet konusundaki hassasiyetini şu sözlerle ifade etti: "Kadına yönelik şiddet sadece bir kişiye yönelmiş bir tehdit olmaktan çok uzaktır. Bu eylem tüm toplumun huzuruna kastediyor, aileyi parçalıyor, geriye hayatını kaybetmiş ya da travmalarla dolu kadınlar, mutsuz çocuklar ve karanlık bir gelecek bırakıyor. Şiddet uygulayan ise insanlıktan çıkıyor. AK Parti, kadın erkek milyonlarca üyesiyle 18 yıllık iktidarı boyunca kadının hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğuna inancını defaatle kanıtlamış, kadını toplumdan, siyasetten, hayattan ayrıştıran her türlü zihniyetle vazgeçmeden, sonuna kadar mücadele etmiş, büyük başarılara imza atmıştır."

"KADINA ŞİDDET EN BÜYÜK ACİZLİK VE CAHİLLİKTİR"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kadınlara karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir" ifadelerini tekrarlayan Durmaz, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın her platformda samimiyet ve duyarlılıkları ile yıllardır kapsamlı mücadeleler verdiğini belirtti. Bu vesileyle kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edildiğini dile getiren Emel Gözükara Durmaz ayrıca, "Hükümetimiz ve bakanlıklarımız şiddeti durdurmaya yönelik yoğun çaba göstermiştir. Halen devam eden bu mücadelede hem şiddet uygulayanlara karşı yaptırımları artırmış hem de şiddete maruz kalan kadınlara maddi ve manevi destek vererek hayatlarına umut olmuştur. Biz hiçbir zaman bahanelerin arkasına saklanmadık, imkansızlıkların partisi olmadık. Bugün bir kez daha tüm popülist yaklaşımları elimizin tersiyle iterek şiddetle mücadelede yolumuza kararlılıkla devam ettiğimizi gür sesimizle haykırıyoruz. Bize göre kadına şiddet; fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır. Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir. Şiddet uygulayanları en ağır şekilde cezalandırmak çok önemli olsa da, esas önemli olan şiddeti uygulanmadan önce engelleyebilmektir. Bunun toplumun her ferdini bilinçlendirmekten geçtiğini biliyor ve çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırıyoruz" dedi. 

"ACILARIN DİNMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Dünyadaki şiddetin sadece evde ya da mahallede bir erkeğin kadına yönelttiği şiddetle sınırlı kalmadığına dikkat çeken Durmaz, "Basiretsiz devletlerin küçük hesaplar uğruna çıkardığı savaşlarda mağdur edilen kadınlar ve çocuklar... Dünyanın dört bir tarafında göçe zorlanan topluluklardaki kadın ve çocuklar... Canını kurtarmak için çıktığı Avrupa yolunda devletlerin askeri güçlerince batırılan gemilerdeki kadın ve çocuklar... Hepsi bu şiddetin en haziniyle, en acısıyla karşı karşıya kalıyor. Hepsinin bu acılarını bitirmek için çabalıyoruz ve ülkemizde terör örgütü PKK'nın ve onun siyasi uzantılarının ağlattığı, evladının elinden alınıp hayattan koparıldığı ve dünyanın en büyük işkencesini yaşattığı Diyarbakırlı, Şırnaklı gözü yaşlı anneler... Onlar onurlu direnişleriyle alçaklarla mücadelede bizlere örnek olan eli öpülesi analarımız... Onlar şiddetin kimlerden ve nasıl geldiğinin en yakın şahitleri olarak aramızda duruyorlar. Onların da acılarının dinmesi için çalışıyoruz, çabalıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"ŞİDDETE KARŞI TURUNCU ÇİZGİLERİNİ ÇEKMEYE DAVET EDİYORUZ"

Emel Gözükara Durmaz son olarak, "Her türlü canlıya yönelik şiddetin yeryüzünden silindiği bir dünya duasıyla, 5 milyonu aşan kadın üyemizle AK Kadınlar olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizliğimizle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de şiddete karşı turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz" diyerek basın açıklamasını noktaladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!