Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AİHM Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılan şikayet üzerine Cumhuriyet gazetesine getirilen ihtiyati tedbir kararı ile ilgili olarak Türkiye'yi haksız buldu.

AİHM Türkiye'yi mahkum etti

 

AİHM, 2007 yılında yapılan şikayet başvurusuyla ilgili olarak "Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti. Türkiye karar gereği, şikayet başvurusu sahiplerine toplam 7 bin 500 avro tazminat ayrıca 5 bin 100 avro mahkeme masrafı ödeyecek.

Cumhuriyet gazetesi, Gül'ün, 1995 yılında The Guardian gazetesine verdiği demeçte kullandığı iddia edilen ifadeleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi reklam kampanyasında aktarmıştı. Gül, gazetenin siyasi reklam için aktardığı bu ifadeleri The Guardian'a verdiği röportajda kullanmadığını belirterek, söz konusu yayın için ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etmişti.

Cumhuriyet gazetesi ise söz konusu ihtiyati tedbir kararının ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle AİHM'ye şikayette bulunmuştu.

Dava konusu olan siyasi reklamda, Gül'ün 1995 yılında İngiliz gazetesine verdiği demeçte, "Biz kesinlikle laik sistemi değiştirmek istiyoruz" ifadesini kullandığı ileri sürülmüş, Gül ise bunu reddetmişti.

Gül, cumhurbaşkanı seçildikten sonra 2008 yılında ihtiyati tedbir kararı ile ilgili başvurusunu geri çekmişti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!