Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AİHM'den Türkiye'ye ceza

AİHM, "yargısız infaza" uğradıkları iddia edilen 14 kişiyi haklı buldu

AİHM'den Türkiye'ye ceza

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), güvenlik güçleri tarafından "yargısız infaza" uğradıkları iddia edilen 14 vatandaş için Türkiye aleyhine yapılan başvuruyu haklı buldu.


Şikayeti inceleyen AİHM, "Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2,3 ve 5. maddelerini ihlal ettiğine" hükmetti.

AİHM kararı gereği Türkiye, başvuru sahiplerine mahkeme masrafları da içinde yaklaşık 1,5 milyon avro ödeyecek.

Şikayette bulunanlar, 24 Temmuz 1994 tarihinde Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Ormancık mezraasına güvenlik güçlerinin baskın düzenlediğini ve baskının ardından bir yakınlarının öldürüldüğünü, diğer 13'ünden ise bugüne kadar haber alınamadığını iddia etmişlerdi.

Güvenlik güçlerinin, köy halkı meydana toplanma emrine uymadığı için bir kişiyi öldürdükleri, köy halkını dövüldükleri ve bazılarının askeri araçlarla götürüldükleri ileri sürülmüştü. Şikayette bulunanlar, güvenlik güçlerinin evlerine ateşe verdiklerini de iddia etmişti.

AİHM'deki duruşmalarda hükümetin avukatları ise bu iddiaları reddederek, güvenlik güçleri ve PKK militanları arasında çatışma çıktığını belirtmiş ve çatışmanın ardından köylülerin Irak'a kaçtığı görüşünü dile getirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!