Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ahmedinejad: Ambargo bizi etkilemez

"Üç yıl tek bir varil bile petrol satmadan ülkeyi iyi idare edecek kadar döviz rezervimiz var"

Ahmedinejad: Ambargo bizi etkilemez

İran Cumhurbaşkanı, petrol ihraç etmeden bile ülkenin idare edilebilecek durumda olduğunu söyledi

Devlet televizyonunun haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yurt gezileri kapsamında gittiği Hürmüzgan eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkesine yönelik yaptırımları etkisiz kılacaklarını bildirdi.

Ahmedinejad, ''Onlar, petrolümüze ambargo uygulamak istiyorlar. Ancak onlara söylemeliyim ki üç yıl tek bir varil bile petrol satmadan ülkeyi iyi idare edecek kadar döviz rezervimiz var'' ifadelerini kullandı.

"KOMPLOLARI BOŞA ÇIKARACAĞIZ"
Zulüm ve zorbalığa karşı mücadele edeceklerini ve her alandaki haklarını koruyacaklarını belirten Ahmedinejad, düşmanların tüm komplolarını boşa çıkaracaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, daha önceki açıklamalarında da petrol geliri olmadan dahi ülkeyi yönetebileceklerini vurgulamıştı.

AB ülkeleri, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere İran'dan ham petrol alımını yasaklama kararı almıştı. AB'den kararını gözden geçirmesini isteyen, ancak bir sonuç alamayan İran, İngiltere, Fransa ve Yunanistan'a olan ham petrol ihracatını durdurmuştu.

Toplam ham petrol ihracatının yüzde 18'ini AB ülkelerine gerçekleştiren İran, bu açığın başka ülkelerle kapatılacağını bildirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!