Geri Afganistan'daki Hollanda askerleri dönüyor

Afganistan'daki Hollanda askerleri dönüyor

Afganistan'da görev yapan Hollanda askerleri geri dönmeye başladı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:57 - Dünya
A
Afganistan'daki Hollanda askerleri dönüyor

Hollanda'nın iki yıldır eğitim amaçlı Afganistan'da bulunan ve resmi görev süresi 1 Temmuz'da sona eren askeri birliği geri dönmeye başladı.

İlk 100 kişilik askeri grubu taşıyan uçak Eindhoven Havaalanı'na indi. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, askerleri havaalanında tuğgeneral Richard Oppelaar'ın karşıladığı belirtildi.

Temmuz ayı başında Afganistan'a giden ek 100 kişilik uzman birliğin koordinasyonunda gerçekleşecek geri dönüşün 1 Kasım'a kadar tamamlanması planlanıyor. Ancak Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, askerlerin dönüşünün ekim ayında da tamamlanabileceğini bildirmişti.

Askerler dönmesine karşın Hollanda'ya ait 4 adet F-16 savaş uçağı ise bölgede kalmaya devam edecek. Savaş uçaklarının 2014 yılı sonunda geri gelmesi planlanıyor.

İki senedir Afganistan'ın Kunduz, Kabil ve Mezar-ı Şerif bölgelerinde eğitim veren toplam 545 kişiden oluşan Hollanda askeri misyonun görev süresi normalde 2014 yılı ortalarında sona erecekti. Ancak Liberal Parti'yle (VVD) İşçi Partisi'nden (PvdA) oluşan koalisyon hükümeti, mart ayında aldığı bir kararla çekilmeyi bir yıl öne almıştı.

Hollandalı askeri uzmanlar görev süreleri zarfında Afganlı polislere eğitim vermenin yanı sıra ülkenin hukuk sisteminin güçlendirilmesi konusunda da çalışma yaptı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:57
A