Geri Adevviye nöbeti bu kez Sincan'da

Adevviye nöbeti bu kez Sincan'da

Ankara'nın Sincan ilçesinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca, Mısır'da darbe karşıtlarına destek için gösteri düzenlendi.

04 Eylül 2013 Çarşamba, 22:00 - Yaşam
A
Adevviye nöbeti bu kez Sincan'da

 

Ankara'nın Sincan ilçesinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca, Mısır'da darbe karşıtlarına destek için gösteri düzenlendi. Grup, Mısır ve Suriye'deki katliamları da protesto etti.

Memur-Sen, İHH, Cansuyu ve Çatı-Der'in de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşlarınca "Kardeşlik Bedel İster. Kardeşini Yalnız Bırakma" sloganıyla düzenlenen etkinliğe katılanlar, Sincan'daki Lale Meydanı'nda toplandı.

Türk ve Mısır bayrakları ile "Rabia" sembolü ve darbe yönetimince görevinden uzaklaşıtırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin posterlerini taşıyan grup, "Mısır'a selam, direnişe devam", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Ankara'dan İhvan'a direnişe bin selam" sloganları attı.

Gösterinin düzenlendiği meydana da Türk ve Mısır bayrakları ile "Mısır'daki onurlu duruşuna destek veriyoruz", "Adevviye nöbeti bu kez Sincan'da" yazılı pankartlar asıldı.

Etkinlikte, Hacıbayram Camisi imamı Ahmet Karalı, Kur'an-ı Kerim okudu.

Gösteriyi düzenleyen sivil toplum kuruluşlarınca hazırlanan ortak metni okuyan dönem sözcüsü Şakir Eser, İslam dünyasında kan ve gözyaşının eksik olmadığını ifade ederek, "Düne kadar Filistin'e, Afganistan'a, Irak'a ağlayan Müslümanlar bugün Mısır'a, Libya'ya Suriye'ye ağlıyor" dedi.

Eser, Müslümanların sorunlarının çözümünün gayrimüslümlere devredilmesini kabul edemeyeceklerini belirterek, İslam coğrafyasındaki sorunları çözecek bir birliğe ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Memur-Sen Başkan Vekili Günay Kaya'nın konuşmasından sonra ilahi ve şiirler okundu, ilahiyatçılar Mervan Özyön ve Uğur Eleman, kalabalığa hitap etti.

Mursi'nin son konuşmasının kurulan platformdan katılımcılara dinletildiği gösteri, Mısır ve Suriye'de hayatını kaybedenler için dua edilmesiyle tamamlandı.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


04 Eylül 2013 Çarşamba, 22:00
A