Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın Wisconsin seçim sonucu başvurusunu reddetti

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Wisconsin'deki seçim sonuçlarının hileli olduğunu savunmuş, mahkemeye başvurmuştu. ABD Yüksek Mahkemesi Trump'ın son yasal girişimini de sonuçsuz bıraktı. Başvuruyu reddetti.

ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın Wisconsin seçim sonucu başvurusunu reddetti

Amerika'da seçim öncesi başlayan gerilim, sandık başında daha da artmıştı. Hem Donald Trump hem de Joe Biden kameraların karşısına geçip "Ben kazandım" açıklaması yapınca taraflar birbirini hile yapmakla suçlamış, seçim yüksek mahkemeye taşınmıştı.

Donald Trump yine umduğunu bulamadı. ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçim sonuçlarıyla ilgili son yasal girişimini de sonuçsuz bıraktı. 

Mahkeme, Wisconsin eyaletindeki seçim sürecinde Anayasa'nın ihlal edildiği ve seçim sonuçlarının bu bağlamda hileli bir şekilde tescil edildiğini savunan Trump'ın avukatlarının dava dilekçesini kabul etmediklerini açıkladı. Mahkeme üyeleri, posta yoluyla kullanılan oylar için ayrılan sürenin yasalara aykırı şekilde uzatıldığını savunan Trump'ın avukatlarının tezlerini yeterli bulmadı. 

 Bu kararla Trump'ın Yüksek Mahkemeye bugüne kadar yapmış olduğu tüm başvurular geri çevrilmiş oldu. 

Daha önce de Pennsylvania, Arizona ve Michigan gibi eyaletler için mahkemenin yolunu tutan Trump, söz konusu girişimlerinden olumlu yanıt alamamıştı. 

3 Kasım 2020'de yapılan tartışmalı başkanlık seçimlerini Demokrat Joe Biden kazanmış, Trump postayla kullanılan oylar yoluyla seçimlerde hile yapıldığını savunmuş ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!