Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'nin Suriyeli muhaliflere silah yardımı gecikiyor

ABD, Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapacağını açıklamasına rağmen, bu silahların kime gideceği konusundaki belirsizlik, muhaliflerin sabırsızlıkla beklediği yardımı geciktiriyor.

ABD'nin Suriyeli muhaliflere silah yardımı gecikiyor

ABD, Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapacağını bir ay önce açıklamasına rağmen, bu silahların kime gideceği ve ne tür silahların gönderileceği konusundaki belirsizlik, muhaliflerin sabırsızlıkla beklediği yardımı geciktiriyor. Obama yönetimi bir taraftan da Kongre'de yardıma karşı çıkanları ikna etmeye çalışıyor.

Barack Obama yönetimi, geçen ay Beşşar Esed rejiminin kimyasal silah kullandığını açıklamasının ardından muhaliflere silah yardımı da yapmaya karar vermişti. Bu açıklamalar, yönetim kademesindeki yetkililerden gelirken, Obama daha o günlerde "yardım" derken ayrıntılarda neyi kastettiğine girmeyeceğini söylemişti. Hatta Obama, Suriyeli muhalifler arasında rejime karşı en önde çatışanların "ABD'ye pek dostça bakmadığını" belirterek, "Şu andaki zorluklardan biri, muhalefetteki en etkili savaşçıların ABD'ye karşı pek dostça olmaması. Onları rastgele silahlandırmak uzun vadede Amerikan çıkarları için iyi bir reçete değil" demişti.

Bunun yanında Obama yönetiminin, muhaliflerin beklentilerinin aksine ağır silahlardan çok hafif silahlar göndermeyi planladığı belirtiliyordu. Ancak Obama yönetiminin silah yardımı kararına rağmen, silahların türü ve kime gideceği yönündeki belirsizlik, Washington'ın harekete geçmesini geciktiriyor.

Kongre'de farklı görüşler var

Kararının üzerinden bir aya yakın süre geçmesine rağmen henüz hiçbir Amerikan silahının muhaliflerin eline ulaşmadığı ifade edilirken, bu konuda şimdi de Kongre'den farklı sesler yükseliyor.

Özellikle Kongre'nin Cumhuriyetçi kanadından eski ABD Başkan adayı John McCain ile Senato'daki bir diğer etkili isim Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Obama yönetiminin Esed rejimine daha kararlı adımlar atması gerektiğini savunan grubun başında geliyor. McCain, başından bu yana ABD'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırması ve Suriye'de aktif olması gerektiğini savunuyor. Bir süre önce İsrail'i ziyareti sırasında yaptığı bir açıklamada, ABD'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırması gerektiğinin önemine işaret eden McCain, bunun İran'ı nükleer heveslerinden caydırma açısından da önemli bir adım olacağını vurgulamıştı.

Kongre'de "silahların adresi" konusunda kaygı mevcut

Ancak yönetimin silah göndermesi kararı netleşince, her iki partiden Kongre üyeleri arasında, Obama yönetiminde olduğu gibi, silahların, birçoğu El Kaide ile bağlantılı radikal unsurların eline düşebileceği yönünde kaygı ortaya çıktı.

Kongre üyelerinin rahatsızlık duyduğu bir husus da, yönetimin, muhaliflere silahlandırma stratejisinin detayları hakkında kendilerine karşı yeterince açık olmadığını düşünmeleri.

Bazı üyeler silah yardımını geciktirmek istiyor

ABD Kongresi'ni izleyen The Hill gazetesinde yer alan bir habere göre, Temsilciler Meclisi ve Senato'daki istihbarat komitelerinin üyeleri, ABD yönetiminin Suriyeli muhaliflere silah yardımını geciktirmeye dönük bazı girişimlerde bulunuyor. Bu bağlamda, komite üyelerinin, silah yardımı fonlarına sert sınırlandırmalar getiren bir karar aldığı belirtiliyor.

Yönetim ikna turunda

Obama yönetimi Kongre ile çok benzer çekincelere sahip olmasına rağmen, Kongre'yi bu yardımın "gerekli" olduğunu yönünde ikna etmeye çalışıyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry gibi yönetimden isimlerin, silah yardımları konusunda kafalardaki soru işaretlerini gidermek için Kongre üyeleri nezdinde temaslarda bulunduğu ve brifingler verdiği gelen bilgiler arasında.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!