Geri ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye, NATO müttefiki gibi davranmıyor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye, NATO müttefiki gibi davranmıyor

Türkiye ile aralarındaki farklılıkların herkesçe aşikar olduğunu ve Türkiye'nin birçok açıdan NATO üyesi özelliklerinden uzak kaldığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken görüş ayrılıkları yaşanan ilgili meselelerin Biden- Erdoğan görüşmesinde ele alınacağını belirtti.

09 Haziran 2021 Çarşamba, 11:57 - Siyaset
A
ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Türkiye, NATO müttefiki gibi davranmıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde yapılan ve bakanlığın 2022 bütçesinin ele alındığı oturumda Türkiye'ye dair soruları da yanıtladı.

Oturumu yöneten Demokrat Senatör Bob Menendez, 'Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin bir dizi provokatif eylemi' konusunda Beyaz Saray'ın ne yapmayı planladığını sordu.

Ankara'nın tavrı konusundaki endişeleri paylaştığını belirten Blinken, "Türkiye ile aramızdaki ayrılıklar sır değil. Birçok açıdan bir NATO müttefikinin davranması gerektiği gibi davranmıyor" dedi. Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alınması ve Doğu Akdeniz'de atılan adımların 'rahatsız edici' olduğunu vurgulayan Blinken, Washington- Ankara arasındaki bu ayrılıkların, ABD Başkanı Joe Biden ve Erdoğan'ın 14 Haziran'daki görüşmesinde ele alınacağını belirtti.

Blinken, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de bazı faaliyetlerini durdurduğunu görmekten de memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


09 Haziran 2021 Çarşamba, 11:57
A