Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ABD'de "Zimmerman" protestosu

ABD'de siyahilerin gittiği 30 bini aşkın kiliseyi temsil eden Siyah Kiliseleri Ulusal Girişimi, Adalet Bakanlığı binası önünde Zimmerman davası kararını protesto etti.

ABD'de ''Zimmerman'' protestosu

ABD'de, siyahilerin gittiği 30 bini aşkın kiliseyi temsil eden ve sosyal hayatın her alanında ırk ayrımcılığını ortadan kaldırmayı hedefleyen Siyah Kiliseleri Ulusal Girişimi (National Black Church Initiative-NBCI) adlı kuruluş, ABD Adalet Bakanlığı binası önünde, Zimmerman davası kararını protesto etti.

Ellerinde "Trayvon Martin İçin Adalet" yazılı ve Martin'in fotoğrafının yer aldığı pankartlar taşıyan grup, geçen yıl Florida eyaletinde 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik George Zimmerman'ın (29) Florida mahkemesince suçsuz bulunmasına tepkilerini ortaya koydu.

Gösteride AA muhabirinin sorularını yanıtlayan NBCI Başkanı Rahip Anthony Evans, ABD Adalet Bakanlığı'na Zimmerman'a karşı sivil haklar davası açması çağrısında bulundu. Bu davanın açılmaması halinde ise, ekonomik yollardan güçlerini kullanmaya çalışacaklarını ifade eden Evans, "Adalet verilmezse, adaleti kendimiz sağlayacağız. Bu noktada da Florida eyaletini boykot edeceğiz" dedi..

Evans, ABD genelindeki gösterilerin barışçıl şekilde devam edeceğini, "Martin'in ailesi için adaletin tohumlarını atacaklarını" söyledi.

ABD'de halen siyahlara karşı ayrımcılığın bulunduğunu savunan Evans, önem taşıyanın bunun üstesinden gelmek olduğunu belirtti.

Evans, gösteride yaptığı konuşmada da Zimmerman'ın siyahi bir gençten korktuğu için Martin'i öldürdüğünü, ABD'de bundan sonra hiçbir beyaz Amerikalı'nın sırf korktuğu için siyah Amerikalıları öldürmemesini sağlamaları gerektiğini dile getirerek, "Bu konuda Adalet Bakanlığı'ndan güvence istiyoruz" dedi.

"Siyahlar Amerika'da özgür değil, dünya bunu bilsin"

Beverly adlı bir eylemci de AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, "Adalet istiyoruz, adalet arıyoruz. Adalet olmazsa barış da olmaz" diye konuştu.

Zimmerman'ın suçsuz bulunmasının hiç adil olmadığını kaydeden Beverly, "Diyorlar ki bu dava ırkçılıkla alakalı değil. Bana göre, bu davanın neticesi ırkçılıktır. Trayvon Martin sadece marketten evine dönüyordu, elinde şeker ve içecek vardı, onu takip eden Zimmerman'dı. Bu, bir tacizdir. Polis, Zimmerman'a 'takip etme' demesine rağmen Trayvon'ın peşinden gitti, neden? Çünkü derisinin rengine ve kapüşonlu kıyafetine bakarak peşin hüküm verdi. Herkes için adalete ihtiyacımız var. Kimse ülkeyi gerilere götüremez" ifadesini kullandı.

Zimmerman'ın Martin'i öldürdükten sonra hemen tutuklanmayıp, haftalarca özgürce gezmesine yönelik kızgınlığını da dile getiren Beverly, "Bu olay oldu, çünkü Martin siyahiydi. Buna güçlü biçimde inanıyorum. Bunu her daim görüyoruz, siyahlar Amerika'da özgür değil. Köle değiller ve zincirlere vurulmuyorlar ama özgür değiller. Eğer dünya bunu bilmiyorsa, dünyanın bilmesini sağlayın" dedi.

Eylemciler, basın açıklamasının ardından, aralarına Trayvon Martin posterlerini alıp çember oluşturarak ve el ele tutuşarak, Amerika'da adaletin sağlanması için birlikte dua etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!