Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AB'den İtalya'ya dava!

Avrupa Komisyonu, Napoli'deki çöp krizini çözemeyen İtalya'yı bir kez daha mahkemeye veriyor. Komisyon, Avrupa Adalet Divanı'ndan, İtalya'yı çöplerin toplanamadığı gün başına 28 bin euro cezaya çarptırmasını talep edecek.

AB'den İtalya'ya dava!

Napoli ve çevredeki yerel yönetimin mafya kartelleriyle baş edememesi sebebiyle, çöp krizi yıllardır çözülemiyor.

Çözülemeyen kriz yüüzünden Napoli ve çevresindeki Campagnia bölgesinde 6 milyon ton çöp, hijyenik olmayan koşullarda yasadışı alanlarda yığılmış halde duruyor.

Kriz daha önce Avrupa Adalet Divanı'na gitmişti. Mahkeme 2010 tarihli kararında, İtalya'nın "üye ülkeler, çöpleri insan sağlığı ve çevre güvenliği ile uyumlu bir şekilde imha eder" diyen AB kanunlarına uymadığını belirtmişti.

İtalya o dönem çöplerin imhası için bir plan sundu. Ancak geçen sürede o planı yürürlülüğe sokamadı.

Komisyon da buradan hareketle İtalya'nın çöp krizini bir kez daha mahkemeye taşıyor. Avrupa Adalet Divanı'nın kararından bu yana geçen her gün için 28 bin euro'luk ceza ödenmesi istemiyle. Bu toplam, bugün itibariyle 34 milyon euro tutuyor.

Davayı Avrupa Komisyonu kazanırsa hükümden sonra plan uygulanmadan geçecek gün başına da 256 bin euro ceza talep ediliyor.

Avrupa Adalet Divanı'nın kararını 1 yıl içinde vermesi bekleniyor.

İtalya geçen süre içinde şehirlerdeki çöp sorununu çözmüş ancak çöplerin yasal alanlarda imha edilmesini sağlayacak tesisleri inşa etmeyi başaramamıştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!